«Χρυσή» αλλαγή ο Ποπέσκου και ανατροπή-νίκη ο Οθέλλος επί της ΑΕΖ!

Με χρυσή αλλαγή τον Ποπέσκου, ο Οθέλλος πήρε τεράστια νίκη επί της ΑΕΖ με 2-1 για την 11η αγωνιστική.

Προηγήθηκε με πέναλτι του Κάστρο η ΑΕΖ, δέχθηκε κόκκινη κάρτα ο Σλόγκαρ στο 43’ αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες και ο Ποπέσκου με δύο τέρματα στην επανάληψη έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Έχασε πέναλτι ο Κάστρο στις αρχές της επανάληψης για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 2-0!

Το παιγνίδι

Μόλις στο πρώτο λεπτό ο Οθέλλος είχε σπουδαία φάση, με τον Ανάνγκ να κάνει το σουτ αλλά να βγάζει σε κόρνερ ο Μπέκερ.

Στη συνέχεια έλειπαν οι φάσεις από τις δύο ομάδες με κάποια σουτ να μην απειλούν ιδιαίτερα τις δύο εστίες.

Στο 25’ η ΑΕΖ όμως κέρδισε πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR σε πάτημα πάνω στον Χατζηβασίλη, γκολ το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Κάστρο ο οποίος έκανε το 0-1 για τους φιλοξενουμένους.

Το παιγνίδι είχε αρκετή ένταση, και στο 33’ ο Ρουίζ δέχθηκε κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ αλλά μετά από παρέμβαση ξανά του VAR, η κάρτα έγινε κίτρινη.

Δύο λεπτά αργότερα ο Οθέλλος είχε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Μετά από σέντρα του Σταμούλη, ο Ανάνγκ έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και εξέλιξη ο Ράμος δοκίμασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, μ τη μπάλα να φεύγειπάνω από τα δοκάρια.

Στο 37΄ο Οθέλλος ισοφάρισε με τον Κατσιαρή αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 43’ όμως η ΑΕΖ δεν γλύτωσε την κόκκινη κάρτα με τον Σλόγκαρ να δέχεται δεύτερη κίτρινη σε λίγα λεπτά και να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου μόλις στο 47’, η ΑΕΖ κέρδισε δεύτερο πέναλτι σε ανατροπή του Κάστρο από τον Ταουντού.

Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση με τον Ταουντούλ όμως να αποκρούει και τον Χατζηβασίλη στην επαναφορά να κάνει το σουτ αλλά να βγάζει στη γραμμή ο Ανάνγκ!

Και εκεί που δεν έμεινε με δύο τέρματα πίσω, ο Οθέλλος κατάφερε να φέρει το παιγνίδι στα ίσα! Ο Ποπέσκου στο 63’ με ένα ξερό δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε την ισοφάριση και άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα.

Ένα λεπτό αργότερα μάλιστα ο Ουεσλάτι είχε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 68’ ο Μπέκερ έβγαλε το κοντινό σουτ του Γκαρσία.

Στο 81’ ο Οθέλλος απείλησε ξανά με κεφαλιά του Μπραμπίγια μετά από σέντρα του Σταμούλη, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Η ΑΕΖ απείλησε με τον Κάστρο στο 86’ αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα ο Οθέλλος είχε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-1 αλλά το πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ουεσλάτι χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Όμως στο 89’ ο Ποπέσκου πέτυχε το δεύτερό του τέρμα και έδωσε το προβάδισμα με 2-1 στην ομάδα του! Με ένα πολύ ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή ο Ποπέσκου έστειλε τη μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα ο Μπέκερ και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με τον Οθέλλο να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή του στην κατηγορία.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Άντσον (77′ Μαμαντού), Κυριάκου (58′ Ζέλου), Ανάνγκ, Ναρντίνι, Ράμος (77′ Μπραμπίγια), Ουεσλάτι (90’+2 Καστάνας), Κατσιατής (58′ Ποπέσκου), Σούτο.

AEZ: Μπέκερ, Παστελλής (67′ Σαρφό), Αντωνίου, Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς, Φράγκος (67′ Χρίστου), Χατζηβασίλης (62′ Βαλιεχόν), Ρουίζ (46′ Φοστάβ), Γιουσούφ (67′ Σιφνέος).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σούτο, Ναρντίνι / Ρουίζ, Φοστάβ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / Σλόγκαρ (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας