Ο ηγέτης Φορτούνης μίλησε ξανά και οι ερυθρόλευκοι πέρασαν από την Τρίπολη

Ο Κώστας Φορτούνης βρήκε τη λύση, πέτυχε το γκολ στο 69ο λεπτό, κλείδωσε το ματς στο 90+6′ και ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 του Αστέρα περνώντας από μία δύσκολη έδρα για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Ο Ολυμπιακός είχε δύσκολο έργο στην Τρίπολη, όμως κατάφερε να βρει την λύση και να πάρει μία σημαντική νίκη. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 2-0 του Αστέρα για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Super League, με τον captain του να μιλάει ξανά.

Στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Κώστας Φορτούνης και χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να σκοράρει. Ο ηγέτης του Ολυμπιακού με σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ στο 69ο λεπτό και έβαλε την ομάδα του στον δρόμο για το τρίποντο.

Μάλιστα, ήταν εκείνος που κλείδωσε και τη νίκη, όταν στο 90+6′ πέτυχε το δεύτερό του γκολ σε κενή εστία, με τον Παπαδόπουλο να έχει ανέβει για εκτέλεση κόρνερ του Αστέρα.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, κινδύνευσε ελάχιστα από τον Αστέρα, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τους Αρκάδες. Στο 7′ οι γηπεδούχοι δοκίμασαν να γίνουν επικίνδυνοι, όμως ο Μιριτέλο δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όπως θα ήθελε και έτσι αστόχησε.

Οι ερυθρόλευκοι απειλούσαν κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή, όπως έκανε ο Σκάρπα στο 8ο λεπτό, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει. Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός δοκίμαζε εκτός περιοχής, χωρίς όμως η εστία του Αστέρα να δέχεται μεγάλο κίνδυνο.

Ο Ολυμπιακός επιχειρούσε αρκετά γεμίσματα προς την περιοχή των Αρκάδων, δίχως αποτέλεσμα, έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι και φυσικά στο 0-0.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους ο Μαρτίνεθ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Ποντένσε, ψάχνοντας λύση μεσοεπιθετικά. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει την κατοχή, έπαιζε κυρίως από τα αριστερά και έψαχνε τρόπο να απειλήσει με γεμίσματα προς την περιοχή, είτε με σουτ εκτός περιοχής.

Ο Μαρτίνεθ έβλεπε πως δεν έπαιρνε αυτό που ήθελε μεσοεπιθετικά, έτσι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και τους Μασούρας – Φορτούνη, με την τριάδα πίσω από τον Ελ Κααμπί να αλλάζει καθολικά μέχρι το 64ο λεπτό του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε τον ρυθμό του μετά τις αλλαγές, με την μεσοεπιθετική του γραμμή να είναι πιο γρήγορη. Ο Αστέρα πάντως στο 67′ φρόντισε να κάνει αισθητή την παρουσία του με σουτ του Κρέσπι δεξιά της περιοχής, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει.

Στο 69ο λεπτό ο Ολυμπιακός αξιοποίησε την υπεροχή του. Ο Φορτούνης εκτέλεσε χαμηλά το κόρνερ, πήρε ξανά την μπάλα, έκανε το σουτ αριστερά εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, με τον Παπαδόπουλο να φέρει ευθύνη στο γκολ, ενώ η μπάλα βρήκε και σε πόδι αμυντικού.

Το παιχνίδι άνοιξε μετά το γκολ των ερυθρόλευκων με τον Αστέρα να ψάχνει τρόπο αντίδρασης, ενώ στο 86ο λεπτό είχε καλή στιγμή με κεφαλιά του Καλτσά μέσα από την περιοχή που έφυγε άουτ. Στα… χασομέρια του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη του.

Ο Νίκος Παπαδόπουλος, όπως συνηθίζει, ανέβηκε για εκτέλεση κόρνερ. Μετά από φάση διαρκείας, ο Ιμπόρα έβγαλε και τον Γιόβετιτς και εκείνος με τη μία τροφοδότησε τον Φορτούνη που έφευγε μόνος του. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πριν μπει στην περιοχή, εκτέλεσε σε κενή εστία και οι ερυθρόλευκοι στο 90+6′ έκαναν το 2-0.

Πηγή: Sport24.gr