11 χρόνια μετά η Ντόρτμουντ θα βρεθεί σε ημιτελικό του Τσάμπιονς Λίγκ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έφτασε στον πρώτο της ημιτελικό του Champions League μετά από 11 χρόνια κάνοντας μια φανταστικη επιστροφή στο δεύτερο ημίχρονο, νικώντας την Ατλέτικο Μαδρίτης με 5-4 συνολικά.

Έχοντας χάσει τον πρώτο αγώνα με 2-1 στη Μαδρίτη, η Ντόρτμουντ άλλαξε γρήγορα τα πράγματα με τον Τζούλιαν Μπραντ και τον δανεικό της Τσέλσι Ίαν Μάατσεν να σκοράρουν από δυσκολες γωνίες στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε το 2-1 όταν η κεφαλιά του Mario Hermoso προσκρουσε στον αμυντικό της Ντόρτμουντ, Matts Hummels, λίγο μετά την εναρξη του δευτερου ημιχρονου.Ο Άνχελ Κορέα στη συνέχεια έδωσε στην Ατλέτικο Μαδρίτης το συνολικό σκορ 4-3 όταν έσπασε σε ένα ριμπάουντ από κοντά στο 64ο λεπτό.

λλά η Ντόρτμουντ ισοφάρισε για άλλη μια φορά σε ένα συναρπαστικό δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Niclas Fullkrug ολοκλήρωσε τη σέντρα του Marcel Sabitzer με καρφωτη κεφαλιά μετά από 71 λεπτά.

Τρία λεπτά αργότερα ο Sabitzer πέτυχε το νικητήριο τέρμα της Dortmund με ένα εξαιρετικό τελείωμα στην κάτω γωνία της εστίας της Ατλετικο για να έρθει η πρόκριση για την Γερμανική ομάδα.