Χαστούκι για Tούχελ: Με πέναλτι στο 93′ η Φράιμπουργκ πέταξε εκτός Κυπέλλου την Μπάγερν στο Μόναχο!

Σοκ για την Μπάγερν και τον Τούχελ, που είδαν την επτάψυχη Φράιμπουργκ να «δραπετεύει» από το Μόναχο με buzzer beater πρόκρισης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου στο 93′ με πέναλτι του Χόλερ!

Πήρε την πρώτη «κρυάδα» στην Μπάγερν ο Τόμας Τούχελ! Οι Βαυαροί, παρότι προηγήθηκαν με γκολ του Ουπαμεκανό στο 19′ είδαν την τρομερή και επτάψυχη Φράιμπουργκ να κάνει μυθική ανατροπή και να «δραπετεύει» από το Μόναχο με την πρόκριση χάρη στο buzzer beater πέναλτι του Χόλερ στο 93′ (1-2) το οποίο την έστειλε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας!

Tρομερά άστοχη η Μπάγερν Μονάχου που μέτρησε συνολικά 16 τελικές για γκολ στο πρώτο ημίχρονο αλλά έπεσε επάνω στον τρομερό Φλέκεν που κράτησε την Φράιμπουργκ όρθια στην «Αllianz Arena» σε τέσσερις τουλάχιστον περιπτώσεις. Ο Χέφλερ το γκολ της ισοφάρισης για τους φιλοξενούμενους του Στράιχ που γεύτηκαν νίκη απέναντι στην Μπάγερν για πρώτη φορά μετά το 2015!

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα του Τούχελ απείλησε για πρώτη φορά στο 12ο λεπτό με τον Σανέ να εκτελεί λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να περνά ξυστά από το δοκάρι του Φλέκεν. Επτά λεπτά αργότερα ο Ουπαμεκανό κατάφερε να νικήσει τον Ολλανδό τερματοφύλακα όταν μετά το κόρνερ του Κίμιχ, σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Η απάντηση της Φράιμπουργκ ήταν άμεση αφού στο 27′ ο Χέφλερ πήρε τον ριμπάουντ μετά το σουτ του Γκρέγκοριτς κάνοντας το 1-1. Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε με τον Μίλερ να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα στο 33′ όμως το πλασέ του Μίλερ «έγλυψε» το δοκάρι και έφυγε άουτ με το 1-1 να μένει μέχρι την ανάπαυλα.

Η πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε και πάλι στην Μπάγερν. Ο Παβάρ με κεφαλιά λίγο έλειψε να κάνει το 2-1 όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι επέμειναν στο συντηρητικό παιχνίδι και δικαιώθηκαν αφού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουσιάλα βρήκε εντός περιοχή την μπάλα με το χέρι παραχωρώντας πέναλτι.

Ο Χόλερ ανέλαβε την εκτέλεση η οποία ήταν εκπληκτική και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στο Ζόμερ για το τελικό 1-2 που έδωσε την πρόκριση στη Φράιμπουργκ.