Χατ τρικ ο Μάρκες και κορυφή ο Απόλλων – Ο Εκπολό άνοιξε το δρόμο για τη νέα νίκη

Επιβεβαίωσε τα προγνωστικά ο Απόλλωνας κι επικράτησε της Δόξας με 4-0 σε παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή (08/10) στη Λεμεσό, στο πλαίσιο της 7η αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ της ομάδας της Λεμεσού, που έπιασε… κορυφή, σημείωσαν οι Εκπολό και Μάρκες, που έκανε χατ-τρικ μέσα σε 18 λεπτά. Χωρίς βαθμό παραμένει στο πρωτάθλημα η ομάδα της Κατωκοπιάς.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Παράσταση για… ένα ρόλο, με τον Απόλλωνα να κυριαρχεί στο πρώτο μέρος.

Η ομάδα της Λεμεσού μπήκε δυνατά στον αγώνα και αφού… απείλησε δις με κεφαλιές του Εκπολό, μετά από ισάριθμες εκτελέσεις κόρνερ, με το Σισκόφσκι να του λέει… ΟΧΙ στο 4΄ και με διαφορά μερικών δευτερολέπτων, στο 5΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πλασέ του αμυντικού του συγκροτήματος του Μιλόγεβιτς.

Νέα εκτέλεση κόρνερ, τρίτη στη σειρά, με την μπάλα να φτάνει στον Εκπολό, ο οποίος με πλασέ από κοντά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Ακολούθως, ο επιθετικός μονόλογος του Απόλλωνα συνεχίστηκε και στο 12΄ ο Σισκόφσκι απέκρουσε το πλασέ του Μάρκες, ενώ 20 λεπτά αργότερα ο Σκοπιανός κήπερ έδιωξε σε κόρνερ νέο πλασέ του Πορτογάλου κι αφού είχε προηγηθεί εντυπωσιακή ενέργεια του επιθετικού της ομάδας της Λεμεσού.

Στο 33΄ ο Κοστάκε έκανε το σουτ, με την μπάλα να… φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 41΄ και στην τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, το σουτ του Ρουμάνου ακραίου επιθετικού σταμάτησε στο δοκάρι των φιλοξενούμενων, με την ομάδα του Μιλόγεβιτς να χάνει πολύ μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά της.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη, η ομάδα της Λεμεσού είχε μία καλή στιγμή στο 49΄, όταν μετά από σέντρα του Αμπντουραχίμι, ο Μάρκες έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ακολούθως, η Δόξα… ανέβηκε και κέρδισε μέτρα, προσπαθώντας να γίνει απειλητική για την εστία του Λέουβενμπεργκ.

Το γκολ, όμως, έμελλε να έρθει για τον Απόλλωνα στο 71΄. Εκτέλεση φάουλ του Γιούρτσεβιτς, η μπάλα κατέληξε στον Πέδρο Μάρκες, που με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Ο ίδιος παίκτης δέκα λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, αφού μετά από ασταθή απόκρουση του Σισκόφσκι σε σουτ του Κοστάκε, με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 89΄ έκανε χατ-τρικ, βάζοντας παράλληλα το κερασάκι στην τούρτα, μιας και με σουτ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό (85΄ Άδωνη), Πεμπερνές, Αμπντουραχίμι (66΄ Πέρετζ), Γιούρτσεβιτς, Κυριάκου (85΄ Σπόλιαριτς), Νταρίκουα, Βαλμπουενά (66΄ Βάργκα), Κοστάκε (82΄ Τέκιε), Μάρκες, Κολ.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Πέρετζ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Παναγιώτου, Βάργκα.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Στυλιανού, Πάντιτς, Πούριτς, Φοφανά, Αντωνιάδης (78΄ Άντγουϊ), Τρούγιτς (46΄ Σαντίκ), Αλσέους (66΄ Ναμπί), Βελκόφσκι (46΄ Ντζεντζέ), Γκλεόφιλο (78΄ Μούσα), Ασάντε.

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Ναμπί, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μούσα, Αντγουί, Ντζεντζέ.

Κίτρινες Κάρτες: Γκλεόφιλο, Αλσέους.

Στάδιο: ΑΛΦΑΜΕΓΑ
Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος