Έκλεισε την χρονιά με νίκη ο Απόλλωνας

Mε τον καλύτερο τρόπο κλείνει ο Απόλλωνας το 2023 παίρνοντας την τρίτη συνεχόμενη νίκη του και πέμπτη συνολικά, επικρατώντας εκτός έδρας του ΑΠΟΠ με 85-92.

Κορυφαίοι για τους «γαλάζιους» οι Nuwriyl Elijah Williams (36 πόντους, 4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Στέφανος Ηλιάδης (28 πόντους, 7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Walter Philmore Williams (15 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Ο Rogers για λογαριασμό του ΑΠΟΠ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, για να ακολουθήσει σερί οκτώ πόντων για τον Απόλλωνα, το οποίο σταμάτησε στο 3′ με το λέι απ του P. Williams (2-8). Στο 8′ ο Rogers ισοφάρισε με δίποντο σε 18-18, με τον Ε. Williams με τρίποντο να δίνει προβάδισμα στους γαλάζιους (18-21). Ο Πορφυρίδης στο 9′ έριξε τη διαφορά σε έναν πόντο, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με τρεις εύστοχες βολές από τον Ηλιάδη (20-24).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρχή στην δεύτερη περίοδο με καλάθι του P. Williams (20-26), με τους γηπεδούχους με σερί δέκα πόντων να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με το καλάθι του Whitfield (30-26) ενάμιση λεπτό μετά την έναρξη της περιόδου. Μετά τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου οι «γαλάζιοι» μπήκαν εκ νέου μπροστά μετά το τρίποντο του Ε. Williams (36-38), ενώ στο 18′ με βολή του ίδιου καλαθοσφαιριστή είχαν διαφορά εννέα πόντων (39-48). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με δίποντο του Rogers (41-48).

Δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο ΑΠΟΠ πλησίασε στους δύο πόντους (59-61) μετά από τρίποντο του Πορφυρίδη, με τον Απόλλωνα να διατηρεί το προβάδισμά του μέχρι το τέλος της περιόδου που ολοκληρώθηκε μετά από δυο βολές του Παπαδημητρίου (64-67).

Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου ο Rogers με δίποντο έφερε την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (66-67), με τους Ε. Williams με λέι απ και Ηλιάδη με τρίποντο (66-72) να δημιουργούν ξανά ένα μικρό προβάδισμα για την ομάδα της Λεμεσού, που δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (75-85) με τη βολή του Ε. Williams. Ο Απόλλωνας κρατήθηκε μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 92-85.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-24, 41-48, 64-67, 85-92

AΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλι) Whitfield 23 (3), Perry 5 (1), Rogers 20, Δημητρίου, Παπαδημητρίου 14, Coleman 15 (2), Σταύρου, Πορφυρίδης 8 (2), Αηδονίδης

Απόλλων (Δημήτρης Παπαδόπουλος) Σωφρονίου 3, Ηλιάδης 28 (7). Ε. Williams 36 (4), P. Williams 15, Γρίβας 2, Μάρκου, Παντούρης 8 (1), Κωνσταντινίδης