Πανηγυρικά στα ημιτελικά η Κύπρος στους παγκόσμιους σχολικούς αγώνες beach volley!

Το όνειρο για μια θέση στον τελικό και για τη διεκδίκηση του τροπαίου στους παγκόσμιους σχολικούς αγώνες beach volley που διοργανώνει το International School Sport Federation παραμένει ζωντανό για την ομάδα των αγοριών της Κύπρου.

Με εξαιρετική εμφάνιση και με ψυχή «λιονταριών», οι μαθητές-αθλητές της χώρας μας ξεπέρασαν το εμπόδιο της Εσθονίας με 2-0 σετ (21-12, 21-15) και προκρίθηκαν στις τέσσερεις καλύτερες ομάδες του τουρνουά! Πρόκειται για σπουδαίο επίτευγμα και δείχνει τις δυνατότητες που έχουν τα αγόρια. Δεδομένου και του υψηλού βαθμού δυσκολίας που είχε ο αγώνας, αφού οι Εσθονοί ήταν πρώτοι στον όμιλό τους, τα αγόρια της χώρας μας δεν τους άφησαν κανένα περιθώριο και πήραν πανηγυρικά την πρόκριση στους «4».

Η μεγάλη νίκη ανοίγει ακόμα περισσότερο την όρεξη του Σταμάτη Σαββίδη και του Αλέξη Σαββίδη ενόψει του σημερινού αγώνα (17:00) με τον νικητή του Αυστραλία-Λετονία. Ο στόχος φυσικά δεν είναι άλλος από την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, στο σημείο που έχει φτάσει η ομάδα του Χαραλάμπου Ζορπή.

Άξιες συγχαρητηρίων είναι και οι μαθήτριες-αθλήτριες της χώρα μας, έστω κι αν δεν πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά, λόγω της ήττας από την Ουγγαρία με 2-1 σετ (21-17, 15-21, 13-15). Η πρόκριση χάθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, κάτι που φαίνεται και από το σκορ στο τάι μπρέικ. Η Μαρία Όλγα Σιαπάνη και η Αλεξάνδρα Ιωάννου δεν τα παράτησαν ποτέ, ακόμα κι όταν έχαναν με 11-6 στο τάι μπρέικ. Βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, έφεραν το ματς στον πόντο (12-13) αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν.

Φυσικά όμως η πορεία μέχρι εδώ κρίνεται επιτυχημένη κι ας μην ήρθε η πρόκριση. Πλέον θα αγωνιστούν στους αγώνες κατάταξης (5-8) για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, αρχίζοντας από το σημερινό παιχνίδι (14:00) με τη Νέα Ζηλανδία.

Μεγάλη συμπαράσταση είχαν οι δύο ομάδες της χώρα μας στους αγώνες από την Κυπριακή Αποστολή. Ήταν σημαντικό για τις προσπάθειες των μαθητών-αθλητών και των μαθητών-αθλητριών να έχουν μια έξτρα ώθηση. Το ίδιο αναμένεται φυσικά να γίνει και στα επόμενα παιχνίδια.