Ηττήθηκε από την RK Gorenje Velenje η Sabbianco Ανόρθωση (pics)

Δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα η Sabbianco Ανόρθωση και γνώρισε την ήττα στο «Σωτήρειο Αθλητικό Κέντρο» (ΑΤΙ) με 31-26 από την RK Gorenje Velenje, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους «16» του ΕΗF European Cup. Η ομάδα της Αμμοχώστου θα κυνηγήσει την ανατροπή μέσα στη Σλοβενία, στη ρεβάνς που θα πραγματοποιηθεί το επόμενο Σάββατο, 18 Φεβρουαρίου.

Η «Κυρία» ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με 13-11, ενώ είχε καταφέρει να ανοίξει τη διαφορά και στα τέσσερα γκολ στη διάρκεια του πρώτου μέρους, όταν στο 18’ ο Χρίστος Αργυρού είχε κάνει το 11-7. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το ποσοστό ευστοχίας τους στα σουτ που επιχειρούσαν στο δεύτερο ημίχρονο κι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 37′ σε 16-16.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα υπήρχε εναλλαγή στο σκορ μέχρι το 43′ οπόταν και oι Σλοβένοι βρέθηκαν μπροστά με τρία γκολ (21-18). Εν τέλει πέτυχαν να κρατήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε παίρνοντας την νίκη με 31-26.

Για το συγκρότημα της Αμμοχώστου πρώτος στο σκοράρισμα ήταν ο Σπίλιακ με επτά γκολ και τον ακολούθησε ο Ζάγια που έστειλε τη μπάλα έξι φορές στα αντίπαλα δίχτυα.

Sabbianco Ανόρθωσης (Μ. Ευσταθιάδης): Νούνγκοβιτς (τ), Ξενοφώντος (τ), Κεσίδης 3, Παβλιτσένκο, Καράν 1, Εβδοκίμοβ, Μιχαηλίδης, Ι. Αργυρού 1, Σπίλιακ 7, Ζάγια 6, Τσαμεσίδης 1, Χ. Αργυρού 2, Νικηφόρου 1, Παπακυπριανού, Σίκοσεκ-Πλέκο 4, Κόρι.