Κερδίζει και στις κακές βραδιές του ο Τσιτσιπάς / Προκρίθηκε στους «16» της Μαδρίτης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να κερδίσει με 2-1 τον Σεμπάστιαν Μπάεζ (7-5, 3-6, 6-3) παρά την κακή του εμφάνιση και τα νεύρα του και συνεχίζει στην Μαδρίτη.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γλίτωσε σε ένα πολύ κακό παιχνίδι του και πέρασε στους «16» της Μαδρίτης.

Ο Σεμπάστιαν Μπάεζ του έβαλε δύσκολα, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 σετ (7-5, 3-6, 6-3 σε 2 ώρες και 13 λεπτά) και θα παίξει με τον Ζαπάτα Μιράγιες στον γύρο των «16» (σήμερα 22:30).

Ο Ελληνας τενίστας… ξεγλίστρισε στο πρώτο σετ όπου ήταν πάρα πολύ κακός. Εκανε 22 αβίαστα λάθη (!), είχε πολύ κακό μπάκχαντ, αλλά ο αντίπαλός του, του έκανε δώρα στο 5-4 κι ενώ σέρβιρε για το 1-0. Ο Τσιτσιπάς γλίτωσε σετ πόιντ και μετά… αφήνιασε (αφού πρώτα… έβρισε όποιον έβλεπε μπροστά του όταν έκανε το 5-5) και έκανε και δεύτερο break κερδίζοντας το σετ.

Τα νεύρα όμως συνεχίστηκαν (και τα… γαλλικά προς την ομάδα του) και ο Μπάεζ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη στο δεύτερο σετ, ισοφαρίζοντας σχετικά εύκολα.

Στο τρίτο όμως, ο Αργεντινός έκανε ένα καθοριστικό λάθος στο 4-3 του Τσιτσιπά και του… έδωσε τη νίκη στο πιάτο.

Γλίτωσε set point και έκανε το 1-0 ο Τσιτσιπάς

Μικρά λαθάκια του Στέφανου, κράτησαν τον Μπάεζ στο πρώτο του service game. Με ένα όμορφο drop shot ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε, αλλά με love game ο Αργεντινός παρέμεινε μπροστά με 2-1.

Σε… ένα λεπτό ο Στέφανος έκανε με την σειρά του love game, με τον Αργεντινό να κρατά το σερβίς του εύκολα. Στο υπέρ του 4-3, ο Μπάεζ βρήκε τα πρώτα break point στο ματς (στο 15-40), με τον Στέφανο να κάνει λάθος και να του δίνει την δυνατότητα να σερβίρει για το σετ. Εκεί ο Τσιτσιπάς βρήκε τρία break point τα οποία σπατάλησε, ενώ το ίδιο έκανε και στο πρώτο του set point ο αντίπαλός του. Τελικά στην 4η ευκαιρία που δόθηκε στον Ελληνα τενίστα, ήρθε το λάθος του Αργεντινού που τον κράτησε στο σετ.

Με ένα φόρχαντ winner ισοφάρισε σε 5-5 και έκανε ένα ακόμη break με τρομερά χτυπήματα στη διαγώνιο, για να περάσει πρώτη φορά μπροστά και να σερβίρει αυτός για το σετ!

Τα κατάφερε να το πάρει με άσο και να πάρει προβάδισμα νίκης.

Εκλεισε το σετ με 22 αβίαστα λάθη (!) και 9 winners, ενώ 11 και 6 τα αντίστοιχα νούμερα του Αργεντινού.

Με την έναρξη του δεύτερου σετ, ο Στέφανος βρήκε δύο break point, αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε. Και όχι μόνο αυτό, αλλά από δικά του συνεχόμενα λάθη ήρθε το 2-0 για τον Αργεντινό, ο οποίος έφτασε εύκολα στο 3-0 με love game, απέναντι σε έναν Τσιτσιπά ο οποίος παρά την ανατροπή στο πρώτο σετ, δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένος.

Αμέσως μετά σέρβιρε καλά και μείωσε σε 3-1 εύκολα και βρέθηκε μπροστά με 0-30, αλλά εκεί ο αντίπαλός του έβγαλε ορισμένα εξαιρετικά σερβίς και έφτασε στο 4-1.

Με αρκετό κόπο -κι ένα αβίαστο του Μπάεζ- ήρθε το 4-2, αλλά ο ύψους 1,70μ. Αργεντινός, οδήγησε το σετ στο 5-2 και έστειλε τον Στέφανο να σερβίρει για να μείνει στο ματς.

Μείωσε σε 5-3 με «όπλο» το σερβίς, όμως ο Μπάεζ πήγε να κλείσει το σετ. Παίχτηκαν δύο πανέμορφοι πόντοι στην αρχή όπου ο Τσιτσιπάς έδειχνε πως μπορεί να κυνηγήσει το break.

Ο Μπάεζ όμως άρχισε το… σφυροκόπημα κι έτσι ήρθε το 1-1.

Στο σετ ο Στέφανος είχε 11 αβίαστα και 9 winners, με 2 άσους και μόλις 60% κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς.

Το τρίτο σετ

Με love game άρχισε το τρίτο σετ ο Στέφανος, με τον Μπάεζ να ισοφαρίζει δύσκολα από ένα (από τα πολλά) χαμένα μπάκχαντ του Τσιτσιπά.

Τα πρώτα σερβίς του Στέφανου έκαναν τη δουλειά για το 2-1, με τους δύο τενίστες να αποφεύγουν τα break point και το ματς να φτάνει χωρίς απώλειες στο 4-3 υπέρ του Τσιτσιπά και με τον Μπάεζ στο σερβίς.

Εκεί ο Στέφανος με μία μεγάλη επιστροφή βρήκε διπλό break point και ο Μπάεζ του το έδωσε με διπλό λάθος, στέλνοντάς τον να σερβίρει για το ματς!

Εκεί όμως έκανε αυτός διπλό λάθος και έδωσε break point στον αντίπαλό του. Ο άσος αμέσως μετά τον γλίτωσε, όμως βρήκε και δεύτερη ευκαιρία ο Αργεντινός, την οποία έχασε, για να πάει σε match point ο Τσιτσιπάς, που κι αυτός το έχασε με την σειρά του!

Στην επόμενη ευκαιρία όμως τελείωσε το ματς και πέρασε στους «16» της διοργάνωσης.

Πηγή: gazzetta.gr