Ήττα-σοκ για Ναδάλ από τον Μακντόναλντ και τέλος το Αυστραλιανό Όπεν!

Σοκαριστική ήττα στα τρία σετ γνώρισε ο υπερασπιστής του τίτλου Ράφα Ναδάλ στον δεύτερο γύρο του Australian Open!

Ο 27χρονος Αμερικανός (Νο.65) επικράτησε του θρυλικού Ισπανού (Νο.2) με 6-4, 6-4, 7-5 σε 2 ώρες και 32 λεπτά, σημειώνοντας τη μεγαλύτερη νίκη στην καριέρα του. Ο Ράφα, από την άλλη, χάνει για πρώτη φορά στην καριέρα του στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης!

Ο Μακντόναλντ ήταν εκπληκτικός στα δύο πρώτα σετ, αλλά όταν βρέθηκε ένα γκέιμ μακριά από το 2-0 (5-3), είδε τον αντίπαλό του να φεύγει για τα αποδυτήρια με τραυματισμό στον γοφό. Συνέβη στον πρώτο πόντο του όγδοου γκέιμ.

Ο Ράφα αποφάσισε να συνεχίσει το παιχνίδι, όμως ήταν φανερό ότι είχε τεράστια προβλήματα στην κίνησή του.

Ο Μακντόναλντ έχασε λίγο τον ρυθμό του και δεν πίεσε αρχικά όσο θα έπρεπε, με αποτέλεσμα ο «στατικός» Ναδάλ να μένει «ζωντανός» στο τρίτο σετ, έχοντας και τη μεγάλη υποστήριξη της Rod Laver Arena.

Τελικά, μάλλον ένιωσε ξανά πόνους στο ενδέκατο γκέιμ και «παραδόθηκε» στον αντίπαλό του: έγινε το καθοριστικό μπρέικ και στη συνέχεια ο Μακντόναλντ σέρβιρε με επιτυχία για τη νίκη. Το ερώτημα τώρα είναι αν ο Ράφα θα επιστρέψει ποτέ στην Αυστραλία…

Ο Μακντόναλντ θα παίξει στη συνέχεια με τον νικητή του αγώνα Σβρτσίνα-Νισιόκα.