Ο Μαρκίνιος ισοφάρισε το Βόλο και το ΑΠΟΕΛ βλέπει… Βοϊβοντίνα

Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το τελευταίο φιλικό του ΑΠΟΕΛ κόντρα στον Βόλο, πριν τους σημαντικούς αγώνες στο Κόνφερενς Λιγκ κόντρα στην Βοιβοντίνα. Η ομάδα του Σα Πίντο που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11′, ανέβασε στροφές μετά το 70′ και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 79′ με τον Μαρκίνιος.

Α’ ημίχρονο
To ΑΠΟΕΛ από την αρχή έβαλε πίεση ψηλά στον αντίπαλο και έψαξε το γρήγορο γκολ. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Σαρφό κουβάλησε την μπάλα μέχρι την αντίπαλη περιοχή, προτίμησε να δώσει στον Γουίλσον αντί το σουτ όμως η προσπάθεια του πορτογάλου ήταν άστοχη.

Στο 8′ ο Κοντσαντίνοφ με σουτ απείλησε τον Σαμπάνη, με τον Έλληνα κίπερ να μαζεύει την μπάλα.

Ο Βόλος στην πρώτη του ουσιαστική επίσκεψη στην περιοχή του Μπέλετς στο 11′, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με πολύ ωραίο σουτ του Μπαριέντος.

Το ΑΠΟΕΛ απάντησε με ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Φετφατζίδης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Τσεμπάκ έπιασε την κεφαλιά με τον αντίπαλο κίπερ να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 42′ μετά από κεφαλιά του Κβιλιτάια οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όμως ο διαιτητής Θεουλή είχε αντίθετη άποψη.

Β’ ημίχρονο:
Με μία αλλαγή στην εντεκάδα του ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο, με τον Βιγιαφάνες να παίρνει την θέση του Σαρφό. Στο 51′ μετά από σέντρα του Τσεμπάκ, ο Βιγιαφάνες έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 65′ ο Γουίλσον έδωσε την θέση του στον Μαρκίνιος, με τον Σα Πίντο να φρεσκάρει το αριστερό φτερό της επίθεσης.

Το ΑΠΟΕΛ έβαλε πίεση στον αντίπαλο και στο τελευταίο εικοσάλεπτο γυρόφερνε στη αντίπαλη περιοχή. Στο 76′ ο Σα Πίντο προχώρησε σε ακόμη δύο αλλαγές, με τους Γαβριήλ και Τομανέ να παίρνουν τις θέσεις των Κονσταντίνοφ και Φετφατζίδη.

Η πίεση του ΑΠΟΕΛ έφερε αποτέλεσμα στο 79′ όταν ο Μαρκίνιος με διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Κόστιτς για το 1-1.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μαρκίνιος θέλησε να νικήσει ξανά τον Κόστιτς από δύσκολη θέση, με την μπάλα να περνά παράλληλα με το τέρμα.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεπάκ, Ντβάλι, Κρέσπο, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Σαρφό, Φετφαντζίδης, Γουίλσον και Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χρτιστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Χέφτε, Εφραίμ, Φαουάζ, Βιγιαφάνες, Θεοδώρου, Σατσάς, Γαβριήλ, Πολυκάρπου, Τομανέ

Βόλος: Σιαμπάνης, Σιέλης, Κρούζλιακ, Λούνα, Άλχο, Κίτσος, Μπαριέντος, Γκλάβτσιτς, Ντέλετιτς, Τρουιγιέ, Μραζ

Στον πάγκο: Κόστιτς, Παπαδόπουλος, Ασλανίδης, Τριανταφύλλου, Μεταξάς, Παπαθανασίου, Μύγας, Τσοκάνης, Καραγιάνης