Τα είχε όλα εκτός από νικητή το ντέρμπι αιωνίων

Ένα παιχνίδι με ένταση, μπόλικο… VAR και πάθος είχαμε στο ΓΣΠ με την Ομόνοια και το ΑΠΟΕΛ να μένουν στο ισόπαλο 1-1.

Ο Κρέσπο άνοιξε το σκορ για το ΑΠΟΕΛ στο 43ο λεπτό, ενώ στο 86ο λεπτό ο Παναγιώτου έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα είναι στην πρώτη θέση και τους 60 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια στους 42 βαθμούς.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 8ο λεπτό έγινε μια καλή φάση για την Ομόνοια στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, με κεφαλιά του Παναγιώτου στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Μπέλετς σταμάτησε την κεφαλιά του Κακουλλή!

Στο 12ο λεπτό το ΑΠΟΕΛ απείλησε με κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να περνά μόλις πάνω από τα δοκάρια. 6 λεπτά μετά ένα σουτ του Κούσουλου από απόσταση ήταν πολύ άστοχο.

Στο 35ο λεπτό ο Μακέντα πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής, έκανε το σουτ, αλλά ο Ουζόχο ήταν σε σωστή θέση και μάζεψε.

Στο 42ο λεπτό ο Κακουλλής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ωστόσο ο ρεφ ακύρωσε το γκολ αφού θεώρησε πως ο επιθετικός της Ομόνοιας είχε κάνει φάουλ στον Καρώ στην εξέλιξη της φάσης.

Μάλιστα λίγο μετά, συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ και λανθασμένη αντίδραση της άμυνας της Ομόνοιας ο Κρέσπο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ανοίγοντας το σκορ για το ΑΠΟΕΛ.

Λίγο μετά ο Βιγιαφάνες έπιασε ένα σουτ από απόσταση, με τον Ουζόχο να μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 53ο λεπτό ο Μπεζούς λίγο έξω από την περιοχή, έπιασε ένα σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω. Η μεγάλη ευκαιρία όμως ήρθε λίγο μετά όταν έκανε το σουτ ο Μπεσεντίν, η μπάλα κτύπησε στον Κρέσπο, πήγε στον Λοϊζου, ο οποίος όμως από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 61΄ο Μακέντα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ωστόσο ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ.

Στο 67ο λεπτό ο Λοϊζου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ.

Η Ομόνοια ήταν η ομάδα που πίεζε και στο 86ο λεπτό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Παναγιώτου μετά από ασίστ του Παπουλή!

Ομόνοια: Ουζόχο, Μάθιους, Γιούστε, Παναγιώτου, Κίτσος (79′ Λέτσγιακς), Λοΐζου (71′ Σράντι), Μπασιρού (59′ Χαραλάμπους), Κούσουλος (79′ Ντίσκερουντ), Μπεζούς (59′ Παπουλής), Κακουλλής, Μπεσεντίν.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς (78′ Τσεπάκ), Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι, Ντάλσιο, Κοσταντίνοφ (95΄Νταουσβίλι), Σαρφό, Βιγιαφάνιες (85′ Ντβάλι), Μακέντα, Κβιλιτάια (78′ Εφραίμ).

Κίτρινες:  Κακουλλής, Χαραλάμπους / Τσιλιγκίρης, Βιγιαφάνιες, Μακέντα

Διαιτητής: Sozza Simone
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Maggioni Lorenzo