ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ η Πετρολίνα ΑΕΚ!

Η Πετρολίνα ΑΕΚ, είναι η πρωταθλήτρια ομάδα της ΟΠΑΠ Basket League, για την αγωνιστική περίοδο 2022-2023, αλλά και για έκτη φορά στην ιστορία της!

Ύστερα από μια συναρπαστική σειρά αγώνων στην τελική φάση με αντίπαλο τον Κεραυνό κατά την οποία είχε προηγηθεί αρχικά με 2-0 στο σκορ νικών και στη συνέχεια, ισοφαρίστηκε σε 2-2, στο πέμπτο και καθοριστικό παιχνίδι που έγινε μέσα στην έδρα του Κεραυνού, την αίθουσα «Κώστας Παπαέλληνας», έφθασε στην πολυπόθητη τρίτη και καθοριστική νίκη.

Στο αποψινό παιχνίδι η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε με 72-70, φθάνοντας και στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, μετά από αυτήν του κυπέλλου.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Hollingsworth (23 πόντοι, 5/10 βολές, 9/20 δίποντα, 8 ριμπάουντ).

Την αστοχία του Κεραυνού, εκμεταλλεύθηκε στο ξεκίνημα η ΑΕΚ, που προηγήθηκε με 7-0, ενώ στο 5λεπτο, η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 9-2. Με 6-1 σερί ο Κεραυνός μείωσε σε 10-8 στο 6`. Γενικά, ήταν ένα παιχνίδι δυνατής άμυνας εκατέρωθεν, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τρόπο για να επιβάλει η κάθε μια για λογαριασμό της, έναν γρήγορο ρυθμό. Στο 9`, ο Κεραυνός μετά από σερί 7-0, προσπέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι (15-13), ενώ με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 15-14.

Με σερί 11-2 για την ΑΕΚ, ξεκίνησε η 2η περίοδος, που προσπέρασε με 26-17. Όπως και στην 1η περίοδο, έτσι και στην αρχή της 2ης, ο Κεραυνός δυσκολευόταν να βρει λύσεις, όντας αρκετά άστοχος.

Στο 15`, η διαφορά, ανέβηκε πάνω από το +10, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, καθώς στο χρονικό αυτό σημείο, το σκορ έγινε 28-17, πάντα για την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα.

Στο 17` το προβάδισμα της ΑΕΚ, ανέβηκε στο +14 (34-20) και ο Κεραυνός καλείτο να βρει λύσεις, στην επίθεση… Κάτι που έγινε στα τρία τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, όπου ο Κεραυνός με 11-0 σερί, μείωσε σε 34-31, όταν συμπληρώθηκε το 20λεπτο.

Στο 13-0 ανέβηκε το σερί του Κεραυνού στην αρχή της 3ης περιόδου και έτσι, μείωσε στον πόντο (34-33 από 34-20). Στη συνέχεια όμως, η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +6 (41-35), καθώς, όπως και στις δυο προηγούμενες περιόδους, έτσι και στην αρχή της 3ης, ο Κεραυνός είχε και πάλι δυσκολίες στο σκοράρισμα και ενώ ο Thomas, είχε χρεωθεί με 4ο φάουλ στο 23`.

Στο 25`, το σκορ πήγε στο 43-39 για την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα, ενώ στο 27`, η ομάδα της Λάρνακας, ήταν μπροστά με 47-46.

Στη συνέχεια όμως, ένα 8-2 σερί για την ΑΕΚ, της απέφερε προβάδισμα με +7 (55-48) στο 29` και με το σκορ αυτό, έκλεισε η 3η περίοδος.

Στο +9 (57-48) βρέθηκε η ΑΕΚ, στην αρχή της 4ης περιόδου, αλλά με 9-0 σερί ο Κεραυνός ισοφάρισε σε 57-57 στο 32`!

Όμως με 6 προσωπικούς πόντους του Hollingsworth, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 63-57.

Διαδοχικές άστοχες επιθέσεις, μετά που ο Κεραυνός μείωσε σε 63-60.

Το χρονόμετρο έδειχνε το 37` ενώ στο 39`, η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 67-62.

Στο 39`34“ ο Κεραυνός μείωσε σε 67-65, όμως με καλάθι του Hollingsworth στο 39`46“, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 69-65 και ήταν πολύ κοντά στη νίκη.

Στο 39`49“ ο Τίγκας μείωσε σε 69-67 και στο 39`50“ με μια βολή, ο Hollingsworth διαμόρφωσε το 70-67.

Ο Burns μείωσε σε 70-69 στο 39`54“ και άμεσα ο Brownμε με δυο βολές έκανε το 72-69.

Με μια βολή, ο Burns μείωσε σε 72-70, χάνοντας τη 2η για να κερδισθεί νέα επίθεση από ριμπάουντ, κάτι που δεν έγινε.

Στο 39`58“ με μια βολή, ο Hunt, σφράγισε τη νίκη για την ΑΕΚ, και την 6η κατάκτηση τίτλου στην ιστορία της.

Τελικό σκορ 72-70.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 31-34, 48-55, 70-72.

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Burns 29 (4), Μιχαήλ 7 (1), Στυλιανού 1, Thomas 8, Krubally 10, Mishula 2, Πασιαλής 6, Τίγκας 7 (1).

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 23, Brown 18, Hunt 11, Παντελή 7 (1), Μαντοβάνης 2, Σιζόπουλος 8 (2), Γεωργίου, Στυλιανού, Μανωλόπουλος 3 (1), Gresham.