Φοβηθήκαμε το παιγνίδι… και ηττηθήκαμε με τριάρα από την Σκωτία

Ήττα με 3-0 απέναντι στην Σκωτία για την Εθνική μας, στην πρεμιέρα των προκριματικών του EURO 2024.

Στο 20ο λεπτό ο Μαγκίν άνοιξε το σκορ για τους Σκωτσέζους, ενώ ο Μακτόμινεϊ στο 87΄έκανε το 2-0. Στις καθυστερήσεις ο Μακτόμινεϊ έκανε το 3-0, ενώ λίγο μετά ο Ιωάννου με 2η κίτρινη άφησε την Κύπρο με παίκτη λιγότερο.

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 10ο λεπτό είχε μια καλή προϋπόθεση η Σκωτία, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Δημητρίου.

Στο 13ο λεπτό η Σκωτία απείλησε με σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Δημητρίου παραχώρησε κόρνερ. 4 λεπτά μετά ο Κάστανος έπιασε ένα σουτ από απόσταση, αλλά ο τερματοφύλακας μάζεψε εύκολα.

Στο 20ο λεπτό ο Μαγκίν από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα από κοντά μετά από σέντρα του Ρόμπερτσον.

7 λεπτά μετά ο Αρτυματάς έπιασε ένα σουτ από μεγάλη απόσταση, αλλά δεν ανησύχησε τους γηπεδούχους. Στο 43ο λεπτό ο Άνταμς έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά ο Δημητρίου ήταν σε σωστή θέση και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη ο Τιμούρ έριξε στο παιχνίδι τον Ντανίλο Σπόλιαριτς αποσύροντας τον Κούσουλο. Μάλιστα με την αλλαγή αυτή μεταφέρθηκε ο Λαϊφης πίσω στην άμυνα σε μια προσπάθεια να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα.

Στο 65ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στο β΄μέρος. Ο Ρόμπερτσον πάτησε περιοχή, έκανε την παράλληλη σέντρα, αλλά κανείς δεν ήταν εκεί για να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό έγινε ένα μακρινό σουτ το οποίο ο Δημητρίου σταμάτησε εύκολα.

Στο 68΄Χαραλάμπους και Κακουλλής πέρασαν στις θέσεις των Χάμπου και Πίττα.

Στο 69ο λεπτό η Σκωτία είχε μια φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Εθνικής μας. Έγιναν 2 συνεχόμενα σουτ σε μια φάση που κινδυνέψαμε να δεχθούμε 2ο γκολ, αλλά οι αμυντικοί μας σταμάτησαν και στις δυο περιπτώσεις τα σουτ.

Ο Τιμούρ στο 78΄έριξε στο παιχνίδι τους Λοϊζου και Τζιωνή σε μια προσπάθεια να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα. Εκτός πέρασαν οι Κάστανος και Γκόγκιτς.

Στο 85ο λεπτό ο Κακουλλής έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Γκαν δεν είχε κανένα πρόβλημα να μαζέψει την μπάλα.

Στο 87ο λεπτό ο ΜακΤόμινεϊ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Έγινε το λάθος από τον Ιωάννου, ο Κρίστι έκλεψε την μπάλα και έκανε την σέντρα, ο Ντάικς κατέβασε την μπάλα και ο ΜακΤόμινεϊ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0.

Στις καθυστερήσεις ένα σουτ του Αντωνίου δεν ήταν καλό και πέρασε αρκετά έξω, ενώ λίγο μετά ο Ρόμπερτσον έδωσε στον Μακτόμινεϊ που με πλασέ εντός περιοχής έκανε το 3-0.

Σκωτία: Γκαν, Τίρνεϊ, Πόρτεους, Χάνλεϊ, Χίκεϊ (80′ Πάτερσον), Ρόμπερτσον, Άρμστρονγκ (67′ ΜακΤόμινεϊ), Τζακ (67′ Κρίστι), ΜακΓκρέγκορ, ΜακΓκιν, Άνταμς (58′ Ντάικς).

Κύπρος: Δημητρίου, Αντωνίου, Κούσουλος (46′ Ν. Σπόλιαριτς), Γκόγκιτς (79′ Λοΐζου), Ρομπέρζ, Ν. Ιωάννου, Λαΐφης, Αρτυματάς, Χ. Κυριάκου (68′ Χαραλάμπους), Κάστανος (79′ Τζιωνής), Πίττας (68′ Κακουλλής).

Κίτρινες: Άρμστρονγκ, Πόρτεους / Κάστανος

Κόκκινες: – / Ιωάννου (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Duje Strukan CRO
Βοηθοί διαιτητές: Bojan Zobenica CRO, Alen Jakšić CRO
Τέταρτος: Igor Pajac CRO
VAR: Ivan Bebek CRO