Ο Αντωνιάδης εριξε την χαριστική βολή στην Ένωση και την έστειλε πίσω στην Β’ Κατηγορία

Το γκολ του Μάριου Αντωνιάδη στο 52΄ χάρισε την εντός έδρας νίκη με 1-0 στην Ανόρθωση και συνάμα… έριξε κατηγορία την ΕΝΠ, στο παιχνίδι που διεξήχθη τη Δευτέρα (29/05) και με το οποίο έπεσε η αυλαία της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής της Β΄ Φάσης του Β΄ Ομίλου του πρωταθλήματος CYTA. Δοκάρι είχαν οι φιλοξενούμενοι με τον Κοτσώνη στο 46΄.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Λιγοστές φάσεις καταγράφηκαν στο πρώτο μέρος, τρεις στον αριθμό και όλες για την Ανόρθωση. Στο 28΄ ο Κόστιτς απέκρουσε την κεφαλιά του Γκερέρο, ενώ στο 41΄ απέκρουσε με διπλή προσπάθεια την κεφαλιά του Αντονίν.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους καταγράφηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν μετά από γύρισμα του Κορέια, μέσα από την περιοχή, ο Ντα Σίλβα απομάκρυνε προ της γραμμής, διατηρώντας το μηδέν παθητικό για την ομάδα του Σατσιά.

Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην επανάληψη η φιλοξενούμενη είχε με το… καλησπέρα την πρώτη της καλή φάση, η οποία ήταν παράλληλα μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Μετά από δυνατό σουτ του Κοτσώνη, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου μόλις στο 46΄.

Έξι λεπτά αργότερα τα δεδομένα έμελλε να αλλάξουν, αφού η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ και πλέον η ΕΝΠ ήταν με την πλάτη… στον τοίχο. Έγινε το γύρισμα από τον Φερέιρα από δεξία, η μπάλα έφτασε στον Αντωνιάδη, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή… νίκησε τον Κόστιτς κι έκανε το 1-0.

Από τη στιγμή που το σκορ δεν ευνοούσε την ομάδα του Σατσιά, ο Κύπριος προπονητής έκανε τριπλή αλλαγή, ρίσκαρε και οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει.

Ιδιαίτερα η ΕΝΠ που… καιγόταν για το θετικό αποτέλεσμα ανέβασε ρυθμό, παρούσε εύκολα περιοχή, αλλά αδυνατούσε να σκοράρει και να σημειώσει το γκολ που ίσως να ισοδυναμούσε με παραμονή στην κατηγορία.

Στα εναπομείναντα λεπτά πίεσε ακόμα περισσότερο και στο 86΄ είχε τη μεγαλύτερή της ευκαιρία, όταν μετά από σουτ του Ντιαβαρά μέσα από την περιοχή, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε και κράτησε το 1-0 για την ομάδα του.

Μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή τίποτα δεν έμελλε να αλλάξει, με αποτέλεσμα η Ανόρθωση να επικρατεί με 1-0 και η ΕΝΠ να υποβιβάζεται στη Β΄ Κατηγορία.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Παπαδόπουλος, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Φερέιρα (84΄ Αργυρού), Γκερέρο (84΄ Μραζ), Αντονίν (69΄ Τζούλιου), Αντωνίου, Σαμπό, Κορρέα, Χριστοφή (60΄ Νινγκά).

Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Εμπραλίντζε, Κίκο, Νινγκά, Ιωάννου, Κωνσταντίνου, Τζούλιου, Αργυρού, Λάμπρου, Μραζ.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Γεβρέμοβιτς, Φερνάντες (59΄ Ρουσιάς), Κωνσταντίνου (59΄ Λουσέρο), Κατσιάρης (79΄ Μέιρα), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης (59΄ Ντιαβαρά), Ντρέκσα, Λαμί (85΄ Πολυκάρπου).

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κόρσια, Λουσέρο, Ρουσιάς, Ντιαβαρά, Μέιρα, Κοσμά, Μαυρουδής, Πρωτοπαπάς, Πολυκάρπου, Γαβριήλ, Βούκσεβιτς.

Κίτρινες Κάρτες: Αρτυματάς / Κοτσώνης, Κωνσταντίνου, Χριστοφή, Λουσέρο.

Στάδιο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»
Διαιτητής: Zufferli Luca
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος