Οι ευάλωτες άμυνες: Τα γκολ που δέχθηκαν οι ομάδες ανά 15λεπτο και αυτή που ξεκινούσε με -1

Με την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος παρουσιάσαμε σε ποιο χρονικό διάστημα μπήκαν τα 635 γκολ, αλλά και τα πιο παραγωγικά δεκαπεντάλεπτα των 14 ομάδων που συμμετείχαν στο μαραθώνιο.

Σήμερα χωρίσαμε και πάλι τους αγώνες ανά 15λεπτα προκειμένου να διαπιστώσουμε σε ποια εξ αυτών οι άμυνες των ομάδων ήταν περισσότερο ευάλωτες.

Ο Ακρίτας Χλώρακας έχει τρεις πρωτιές στη συγκεκριμένη κατηγορία, αφού δέχθηκε τα περισσότερα τέρματα στα τρία από τα έξι τέταρτα των αγώνων του. Οι Άρης και Πάφος βρίσκονται στην αντίθετη πλευρά, αφού διαθέτουν τις καλύτερες επιδόσεις σε δυο 15λεπτα.

Η Καρμιώτισσα ήταν η ομάδα που δεχόταν τέρμα από τα… αποδυτήρια. Η ομάδα των Πολεμιδιών δέχθηκε 10 γκολ στο πρώτο τέταρτο των αγώνων της, με το πιο γρήγορο απέναντι στην ΑΕΚ από τον Άλτμαν στο πρώτο λεπτό. Τα λιγότερα στο συγκεκριμένο διάστημα μέτρησαν οι Άρης, Ομόνοια και ΑΕΛ (3).

Στο αμέσως επόμενο δεκαπεντάλεπτο συναντούμε τον Ακρίτα, με την υποβιβασμένη ομάδα να είχε 15 γκολ παθητικό, σε αντίθεση με την Πάφο που μάζεψε την μπάλα από την εστία της μια φορά, από τον Ντβάλι (29’) στο εντός έδρας παιχνίδι με το ΑΠΟΕΛ!

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου η Νέα Σαλαμίνα είδε τους αντιπάλους να σκοράρουν 20 φορές και το ΑΠΟΕΛ που ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα έχοντας την καλύτερη άμυνα, μόλις 2.

Η Δόξα ήταν η ομάδα που ξεκινούσε με γκολ την επανάληψη των αγώνων της. Η προσφυγική ομάδα δέχθηκε 13 τέρματα, ενώ ο Απόλλων είχε την καλύτερη επίδοση στο συγκεκριμένο διάστημα, με 2.

Στα τελευταία δυο τέταρτα (61-75’, 76-90+’) η ομάδα της Χλώρακας ήταν στην κορυφή με 15 και 21 γκολ. Δηλαδή στο τελευταίο μισάωρο δέχθηκε 36 τέρματα! Στο προτελευταίο δεκαπεντάλεπτο η ΑΕΚ ήταν εκείνη με τα λιγότερα γκολ (2) και στο τελευταίο ο Άρης και η Πάφος δέχθηκαν από 5 τέρματα.

ΑΡΗΣ

Ο πρωταθλητής δέχθηκε τα περισσότερα τέρματα (7) στο προτελευταίο 15λεπτο των αγώνων του και τα λιγότερα στα πρώτα τέταρτα των δυο ημιχρόνων, από 3.

ΑΠΟΕΛ

Χωρίς συγκέντρωση ξεκινούσε και ολοκλήρωνε τα παιχνίδια του το ΑΠΟΕΛ, αφού στα διαστήματα 1-15′ και 76-90+, δέχθηκε από 6 τέρματα. Όπως προαναφέραμε το καλύτερο δεκαπεντάλεπτο της γαλαζοκίτρινης άμυνας ήταν το 31-45+’, με μόλις 2 παθητικό.

ΑΕΚ

Καθόλου καλά δεν ολοκλήρωνε τα ημίχρονα η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας δέχθηκε τα μισά γκολ, δηλαδή τα 18 από τα 37, στα διαστήματα 31-45+ και 76-90+’ (από 9). Τα λιγότερα σημειώθηκαν στο 61-75′ (2).

ΠΑΦΟΣ

Το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου με 9 γκολ παθητικό ήταν το χειρότερο για την άμυνα της Πάφου, ενώ το καλύτερο ήταν το αμέσως προηγούμενο, με μόλις 1.

ΑΠΟΛΛΩΝ

Εκ διαμέτρου αντίθετα ξεκινούσε την επανάληψη των αγώνων του ο Απόλλων. Η ομάδα της Λεμεσού δέχθηκε 2 τέρματα στο διάστημα 46-60′ και 14 στο αντίστοιχο 76-90+’.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Παρά το γεγονός ότι στο πρώτο μισάωρο των αγώνων η Ομόνοια δέχθηκε τα λιγότερα τέρματα (από τρία σε κάθε τέταρτο), στη συνέχεια τα χαλούσε, αφού μάζεψε την μπάλα από τα δίκτυα της 12 φορές από το 31′ μέχρι το τέλος.