Δύο… καπνισμένες κάννες στη Μαδρίτη, στο Μάντσεστερ θα κριθεί η πρόκριση!

Ο πρώτος ημιτελικός για το Champions League είχε θέαμα, δύο καταπληκτικά και γκολ αλλά δεν είχε νικητή!

Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο 1-1 στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», με το καταπληκτικό γκολ του Βινίσιους στο 36’ να… απαντάται από το αντίστοιχης ομορφιάς τέρμα του Ντε Μπρόινε στο 67’.

Όλα ανοιχτά λοιπόν για τη ρεβάνς, που θα γίνει στο Μάντσεστερ στις 17 Μαΐου.

Το ματς

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και είχαν τον έλεγχο αλλά και τις πρώτες καλές στιγμές. Στο 8’, ο Κουρτουά σταμάτησε το ωραίο σουτ του Ντε Μπρόινε έξω από την περιοχή, ενώ ο Βέλγος είπε «όχι» και στον Ρόδρι έξι λεπτά αργότερα.

Ακολούθησαν δύο προσπάθειες του Χάαλαντ (15’, 16’) που δεν προβλημάτισαν τον τερματοφύλακα της Ρεάλ, η οποία από το 20’ και μετά κατάφερε να εξισορροπήσει την κατάσταση.

Ένα λάθος στην άμυνα των «πολιτών» στο 25’ έφερε την επικίνδυνη μπαλιά του Βινίσιους που σταμάτησε την τελευταία στιγμή ο Ντίας. Έντεκα λεπτά αργότερα όμως κανένας δεν μπορούσαν να σταματήσει το σουτ του Βραζιλιάνου…

Ο Βίνι πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή μετά από έξοχη προσπάθεια του Καμαβινγκά και εξαπέλυσε μία… οβίδα που τίναξε τα δίχτυα του Έντερσον φέρνοντας το 1-0!

Η Σίτι ανέβηκε ψάχνοντας την άμεση ισοφάριση όμως δεν είχε τύχη, με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι την ανάπαυλα.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος και απείλησε στο 52’, όταν ο Κουρτουά σταμάτησε το σουτ του Ντε Μπρόινε από τα δεξιά.

Τρία λεπτά αργότερα ο Βέλγος είδε τον συμπατριώτη του να μπλοκάρει το νέο του σουτ, όμως τελικά η τρίτη ήταν και φαρμακερή.

Στο 67’, ο Γκουντογκάν τροφοδότησε τον Ντε Μπρόινε έξω από την περιοχή και εκείνος έπιασε ένα απίθανο σουτ, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κουρτουά, για το 1-1!

Η Σίτι έδειξε στη συνέχεια να μην… χαλιέται με την ισοπαλία, με τη Ρεάλ από την άλλη να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες για τη νίκη. Αρχικά, ο Έντερσον απέκρουσε την κεφαλιά του Μπενζεμά (78’) και εν συνεχεία έβαλε όλη του τη δύναμη για να σταματήσει το τρομερό σουτ του Τσουαμενί (90’), κλείνοντας το ματς στο 1-1.

Πηγή: sport-fm.gr