IFFHS: Πρόσωπα, ρεκόρ και άλλα…κατορθώματα στο Μιλάνο

Από τα ρεκόρ της Ίντερ στις…προϋποθέσεις της Μίλαν και τα κατορθώματα του Έντιν Τζέκο, αυτά είναι τα στοιχεία που χαρακτήρισαν τον χθεσινό πρώτο ημιτελικό του Champions League, ανάμεσα στη Μίλαν και την Ίντερ (0-2), σύμφωνα με την Διεθνή Oμοσπονδία Ιστορίας και Στατιστικής του Ποδοσφαίρου (IFFHS):

* Μίλαν και Ίντερ συναντήθηκαν για 5η φορά σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι «ροσονέρι» γνώρισαν την πρώτη ήττα αφού ήταν αήττητοι σε όλα τα προηγούμενα παιχνίδια (2 νίκες, 2 ισοπαλίες).

* Για πρώτη φορά στην ιστορία του «Derby della Madonnina», η Ίντερ κατάφερε να κερδίσει τη Μίλαν σε 3 διαφορετικές διοργανώσεις (Champions League, Serie A, SuperCup) μέσα σε μία μόνο σεζόν.

* Για 3η φορά στην ιστορία, η Ίντερ κέρδισε τη Μίλαν 3+ φορές την ίδια σεζόν, μετά από το 1973-74 (4 φορές) και το 1994-95 (3).

* Για πρώτη φορά η Μίλαν δέχτηκε 2 γκολ στα πρώτα 11 λεπτά αγώνα Κυπέλλου Πρωταθλητριών/ Champions League.

* Η Ίντερ πέτυχε το τρίτο νωρίτερο προβάδισμα σκορ με 2-0 σε ημιτελικό Champions League (10 λεπτά 16 δευτερόλεπτα) έχοντας περισσότερο μόλις 1 δευτερόλεπτο το προβάδισμα Γιουβέντους εναντίον Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-0 το 1999 και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εναντίον Άρσεναλ με προβάδισμα 2-0 το 2009 ( και τα δύο σε 10 λεπτά 15 δευτερόλεπτα).

Συνολικά, είναι η 4η περίπτωση με προβάδισμα 2-0 στα εναρκτήρια 11 λεπτά ενός ημιτελικού Champions League, συμπεριλαμβανομένου και αυτού του Μάντσεστερ Σίτι εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης το 2022.

* Η Ίντερ έγινε η πρώτη ομάδα με 2 παίκτες ηλικίας 34+ ετών (Εντίν Τζέκο και Χένρικ Μιχιταριάν) που σκόραραν στον ίδιο αγώνα νοκ άουτ του Champions League.

* O Έντιν Τζέκο έγινε ο 11ος παίκτης που σκόραρε στους ημιτελικούς του Champions League (συμπεριλαμβανομένης της εποχής του Κυπέλλου Πρωταθλητριών) για 2 διαφορετικές ομάδες, μετά τους , Ντίτερ Μίλερ, Ντέγιαν Σαβίτσεβιτς, Φιλίπ Κοκού, Ζινεντίν Ζιντάν, Παρκ Ζι-Σουνγκ, Φερνάντο Μοριέντες, Αντρέι Σεφτσένκο, Φερνάντο Τόρες, Κριστιάνο Ρονάλντο και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

* Ο Τζέκο είναι ο 2ος γηραιότερος παίκτης (37 ετών και 54 ημερών) που σκόραρε σε ημιτελικό ή τελικό Champions League, πίσω μόνο από τον Ράιαν Γκιγκς που σκόραρε για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ εναντίον της Σάλκε στις 26 Απριλίου 2011 σε ηλικία 37 ετών και 148 ημερών.

* Η Μίλαν είναι η ομάδα με την καλύτερη παρουσία σε ημιτελική φάση στην ιστορία του Κυπέλλου Πρωταθλητριών/Champions League (πέρασε τις 10 από τις 12 περιπτώσεις).

Στο μεταξύ, η Ίντερ έφτασε στον τελικό στους 5 από τους 8 ημιτελικούς της στην κορυφαία διοργάνωση της Ευρώπης.

* Η Μίλαν έχει ξεπεράσει (μέχρι στιγμής) όλες τις αναμετρήσεις της στην κορυφαία διοργάνωση με αντίπαλους Ιταλούς (4 συνολικά, συμπεριλαμβανομένων 2 κόντρα στην Ίντερ).