Το ματς στα χαρτιά και η κροτίδα στον Ντίντα: Όταν Μίλαν-Ίντερ συναντήθηκαν στο Champions League! (pics-video)

Ποιος να το περίμενε πως το φετινό Πάσχα θα έφερνε την «ευρωπαϊκή» ανάσταση και των δύο ομάδων του Μιλάνου!

Η Μίλαν και η Ίντερ ξεπέρασαν τα εμπόδια των Νάπολι και Μπενφίκα αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να προκριθούν στα ημιτελικά του Champions League, όπου θα κοντραριστούν μεταξύ τους για μία θέση στον τελικό. Για να καταλάβει κανείς το μέγεθος του εγχειρήματος, οι «ροσονέρι» επιστρέφουν σε τετράδα της διοργάνωσης μετά από 16 (!) χρόνια, ενώ οι «νερατζούρι» μετά από 13!

Παρόλο που τα «Derby della Madonnina» του παρελθόντος είναι άπειρα, καθώς πρόκειται για ένα από τα σημαντικότερα ντέρμπι του ποδοσφαιρικού πλανήτη, μόλις τέσσερα από αυτά έχουν γίνει στο πλαίσιο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ήταν όμως όλα τόσο επεισοδιακά, που αξίζει να τα θυμηθείτε!

Ο κομβικός Σεβτσένκο και οι τούμπες του Μάρτινς

Το πρώτο συναπάντημα των δύο ομάδων του Μιλάνου στο Champions League, ήρθε τη σεζόν 2002-03. Ίντερ και Μίλαν ήρθαν αντιμέτωπες στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπως και τώρα, ψάχνοντας την πρόκριση για τον τελικό που θα γινόταν στο «Old Trafford».

Οι θρυλικοί «ροσονέρι» του Κάρλο Αντσελότι διέθεταν ένα απίθανο ρόστερ, με τους Μάλντινι, Νέστα, Ζέεντορφ, Γκατούζο και Σεβτσένκο να είναι μόνο μερικοί από τους αστέρες που παρέτασσαν στον αγωνιστικό χώρο. Κι η Ίντερ του γνωστού μας στην Ελλάδα Χέκτορ Ραούλ Κούπερ δεν πήγαινε πίσω, με παικταράδες όπως ο Ματεράτσι, ο Καναβάρο, ο Ζανέτι και ο Κρέσπο να φορούν τα «νερατζούρι». Όπως καταλαβαίνει κανείς, επρόκειτο για ένα ισορροπημένο ζευγάρι, κάτι που φάνηκε και από την εξέλιξη των αγώνων.

Το πρώτο ματς, με τη Μίλαν γηπεδούχο, ήταν ένα απόλυτα μοιρασμένο 0-0 που άφησε ανικανοποίητες και τις δύο ομάδες, όπως και τους φιλάθλους τους που δεν παρακολούθησαν το… «ύψιστο» θέαμα. Το δεύτερο παιχνίδι όμως, θα τους αποζημίωνε.

Με τους φίλους της Ίντερ να γεμίζουν το «Σαν Σίρο», οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και πίεσαν για ένα γκολ. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι τη λύση, όταν ο Αντρέι Σεβτσένκο άδειασε με φοβερή προσποίηση τον Ιβάν Κόρντομπα και νίκησε τον Τόλντο, δίνοντας στη Μίλαν ένα κομβικό εκτός έδρας γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Το ματς φαινόταν να κυλάει ήρεμα, όλα όμως άλλαξαν στο 84’, όταν ο Ομπαφέμι Μάρτινς που είχε μπει ως αλλαγή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, πανηγυρίζοντας με…καμιά δεκαριά συνεχόμενες τούμπες που ήταν ακόμη πιο θεαματικές και από το γκολ!

Το ηθικό της Ίντερ αναπτερώθηκε με αποτέλεσμα να φτάσει πολύ κοντά στην ολική ανατροπή, όταν ο Μοχάμεντ Καλόν νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Αμπιάτι. Ο Ιταλός τερματοφύλακας έσωσε εκ νέου τη Μίλαν αποκρούοντας μια κεφαλιά του Κόρντομπα, και οι «ροσονέρι» κατόρθωσαν μετά κόπων και βασάνων να φτάσουν στον τελικό. Εκεί, συνάντησαν τη Γιουβέντους την οποία λύγισαν στα πέναλτι, πανηγυρίζοντας το έκτο τους Champions League!

Τα θλιβερά επεισόδια και η διακοπή

Η δεύτερη διασταύρωση των δύο γειτόνων σε νοκ άουτ Champions League ήταν ακόμη πιο επεισοδιακή, αυτή τη φορά με την πλήρη έννοια της λέξης! Δύο χρόνια αργότερα, τη σεζόν 2004-05, Μίλαν και Ίντερ συναντήθηκαν στα προημιτελικά αυτή τη φορά.

Αρκετά πράγματα είχαν αλλάξει στις δύο ομάδες. Η Μίλαν είχε ακόμη τον Αντσελότι στον πάγκο της, είχε κατορθώσει όμως να ισχυροποιήσει ακόμη περισσότερο το ήδη πανίσχυρο ρόστερ της, με παίκτες όπως οι Κρέσπο, Πίρλο, Κακά και Καφού. Από την άλλη πλευρά, η Ίντερ βρισκόταν τότε υπό τις οδηγίες του Ρομπέρτο Μαντσίνι, ενώ είχε βρει έναν νέο ήρωα στο πρόσωπο του «υπερηχητικού» σέντερ φορ, Αντριάνο.

Στο πρώτο ματς επιβεβαιώθηκε η κυριαρχία της γηπεδούχου Μίλαν του «Καρλέτο». Οι «ροσονέρι» έπαιξαν «μονότερμα» τη μεγάλη τους αντίπαλο, και προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο «σπεσιαλίστας» Αντρέα Πίρλο εκτέλεσε φάουλ και ο Γιαπ Σταμ με δύσκολη κεφαλιά νίκησε τον Τόλντο.

Οι «ροσονέρι» δεν έμειναν εκεί και διπλασίασαν το προβάδισμά τους στο 74’, όταν ο ήρωας του 2003 Αντρέι Σεβτσένκο σκόραρε με κεφαλιά μετά από νέα εκτέλεση φάουλ του Πίρλο, δίνοντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Στη ρεβάνς, ωστόσο, έγινε το «έλα να δεις», με γεγονότα που σπάνια βλέπουμε στο Champions League. Η Ίντερ είδε τις ελπίδες τις να εξανεμίζονται στο 30ο λεπτό, με τον Αντρέι Σεβτσένκο να βρίσκει δίχτυα και πάλι, παγώνοντας τους φίλους των «νερατζούρι», που γνώριζαν πως η ομάδα τους χρειάζεται πλέον 4 γκολ για να προκριθεί.

Το νερό φαινόταν να έχει μπει στο «αυλάκι», όταν στο 74ο λεπτό άλλαξαν όλα. Οι κροτίδες άρχισαν να πέφτουν σαν βροχή στον αγωνιστικό χώρο, και μία από αυτές μάλιστα χτύπησε τον Ντίντα, ο οποίος μετά το ματς χρειάστηκε θεραπεία για εγκαύματα στον ώμο! Οι παίκτες της Ίντερ παρακάλεσαν τους φιλάθλους τους να σταματήσουν, όμως αυτοί δεν υπάκουσαν και το παιχνίδι διεκόπη προσωρινά.

Οι δύο ομάδες βγήκαν ξανά στον αγωνιστικό χώρο 25 λεπτά αργότερα, όμως οι οπαδοί της Ίντερ συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, με αποτέλεσμα ο ρέφερι να αποφασίσει την οριστική διακοπή του αγώνα. Κάπου εκεί διαδραματίστηκε και ένα από τα πλέον χαρακτηριστικά στιγμιότυπα στην ιστορία του Champions League, με τους Ματεράτσι και Ρούι Κόστα να κοιτάζουν αποσβολωμένοι τους καπνούς που απλώνονταν μπροστά τους.

Η UEFA επέβαλε βαριά «καμπάνα» στην Ίντερ για τα επεισόδια, η οποία κινήθηκε σε τρεις άξονες. Οι «νερατζούρι» έχασαν το ματς με 3-0 στα χαρτιά, αναγκάστηκαν να παίξουν τα επόμενα έξι εντός έδρας ματς τους κεκλεισμένων των θυρών, ενώ κλήθηκαν να πληρώσουν πρόστιμο 132 χιλιάδων ευρώ, το μεγαλύτερο στη μέχρι τότε ιστορία της UEFA! Όσο για τη Μίλαν, εξασφάλισε την πρόκριση με συνολικό σκορ 5-0 και έφτασε μέχρι τον τελικό της Πόλης, όπου ηττήθηκε στα πέναλτι από τη Λίβερπουλ μετά από μία συγκλονιστική ανατροπή!

Πηγή: sport-fm.gr