«Βαριά» η φανέλα της Μίλαν, άφησε έξω την Νάπολι!

Μίλαν από τα παλιά, ξέρανε ξανά τη Νάπολι! Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πήρε αποτέλεσμα στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» (1-1) και έφυγε για τα ημιτελικά του Champions League μετά από 16 χρόνια.

Η σπουδαία Μίλαν επέστρεψε στους «4» του Champions League! Οι «ροσονέρι» έπρεπε να περιμένουν δεκαέξι χρόνια για να φτάσουν στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Αυτή τη φορά, πέταξαν εκτός συνέχειας τη Νάπολι, παίρνοντας αποτέλεσμα (1-1) μέσα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» και σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 1-0 στο πρώτο ματς, προκρίθηκαν στους «4».

Έφτασε τις 100 νίκες στην καριέρα του ο Στέφανο Πιόλι με τη Μίλαν, η οποία τελευταία φορά που έφτασε στους «4» το πήρε κιόλας.

Αποχαιρέτησε τη διοργάνωση η Νάπολι, η οποία το πάλεψε αλλά λύγισε από την πίεση, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα χαμένο πέναλτι με Κβαρατσκέλια και Οσιμέν.

Το ματς

Ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο εκτυλίχθηκε στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», με τη Νάπολι να έχει μπει δυναμικά και να χάνει τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Εκτός από… ευκαιρίες η ομάδα του Σπαλέτι έχασε και δυο παίκτες, αφού Πολιτάνο και Μάριο Ρουί τραυματίστηκαν και δεν μπορούσαν να συνεχίσουν. Στα αγωνιστικά στο 13ο λεπτό οι «παρτενοπέι» είχαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία, με τον Πολιτάνο να κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ αλλά είδε την μπάλα να περνάει ξυστά από την εστία.

Η πίεση των γηπεδούχων ήταν μεγάλη, αλλά η Μίλαν στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή στο 21’ έχασε μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν κέρδισε πέναλτι αφού ο Μάριο Ρουί ανέτρεψε τον Λεάο. Ο Ολιβιέ Ζιρού ωστόσο δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ από τα 11 βήματα, με τον φανταστικό Μέρετ να αποκρούει το πέναλτι. Επτά λεπτά αργότερα οι «ροσονέρι» έχασαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ζιρού ξανά να είναι αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι, να κάνει το σουτ, αλλά ο Μέρετ να το βγάζει ξανά!

Η Νάπολι συνέχιζε να απειλεί και στο 36’ φώναξε για πέναλτι, όταν ο Λεάο πρώτα βρήκε τον Λοσάνο, μετά έδιωξε σε κόρνερ, ενώ φάνηκε και από το ριπλέι ότι ίσως υπάρχει παράβαση. Μαρτσίνιακ και VAR συμφώνησαν ότι δεν υπάρχει τίποτα και το παιχνίδι συνεχίστηκε. Την αστοχία των Ναπολιτάνων την εκμεταλλεύτηκε η Μίλαν με τον Λεάο στο 43’ να κάνει μια απίθανη κούρσα 70 μέτρων, να σπάει στον Ζιρού και εκείνος να γράφει το 1-0! Στις καθυστερήσεις ο Οσιμέν σκόραρε ωστόσο δεν μέτρησε σωστά το γκολ καθώς στην αρχή της φάσης υπήρξε χέρι από τον Νιγηριανό.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο ρυθμό και η Νάπολι είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 46ο λεπτό. Ο Κβαρατσκέλια έκανε μια τρελή ντρίμπλα αλλά δεν τελείωσε καλά τη φάση με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει πάνω από τα δοκάρια. Στο 58’ ο Γεωργιανός απείλησε ξανά όταν από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα χάνοντας ακόμα μια ευκαιρία για τους «παρτενοπέι».

Το παιχνίδι στην συνέχεια βρήκε την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι να απειλεί και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης αλλά να μη το βρίσκει ούτε στο 80’ όταν κέρδισε πέναλτι. Η παράβαση δόθηκε όταν ο Ντι Λορέντσο έκανε το γύρισμα, ο Τομόρι πέφτοντας έκανε χέρι και ο Μαρτσίνιακ έδιεξε την άσπρη βούλα. Δυο λεπτά αργότερα ο Κβαρατσκέλια βρέθηκε στην άσπρη βούλα αλλά είδε απέναντι του τον εκπληκτικό Μενιάν να το βγάζει και να κρατάει καθαρή την εστία του.

Οι Ναπολιτάνοι το πάλευαν μέχρι το τελευταίο λεπτό και δεν εγκατέλειψαν στιγμή τα όπλα ψάχνοντας συνεχώς το γκολ. Τελικά το βρήκε στις καθυστερήσεις με τον Οσιμέν ο οποίος από κοντά έκανε το 1-1. Χρόνος δεν υπήρχε, όμως! Μόνο για μια τελευταία σέντρα, την οποία έστειλε απευθείας άουτ ο Κβαρατσκέλια! Δευτερόλεπτα απέμεναν και δεν άλλαξε κάτι, με το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τη Μίλαν να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Champions League, ενώ η αξιόμαχη Νάπολι σταματάει εδώ τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις και δίνει πλέον την προσοχή της στο σκουντέτο που φέτος δεν το… χάνει με τίποτα!

Πηγή: sport-fm.gr