Ανατροπή για την Γουέστ Χαμ και προβάδισμα για τελικό

Η Άλκμααρ των Παυλίδη και Χατζηδιάκου πήρε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος όμως η Γουέστ Χαμ έκανε αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο και επιβλήθηκε με 2-1 στο Λονδίνο, αποκτώντας έτσι αβαντάζ για τον τελικό του Conference.

Το ματς

Το πρώτο μέρος βρήκε την Γουέστ Χαμ να έχει τα ηνία στο μεγαλύτερο διάστημα και την Άλκμααρ να είναι μονίμως σε θέση άμυνας, με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται ωστόσ να φτιάξουν μεγάλες φάσεις πέρα από το εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ του Μπενραχμά στο 11′ που υποχρέωσε τον κίπερ Ράιαν σε δύσκολη επέμβαση.

Σαν να μην έφτανε μάλιστα για τους Άγγλους το αμυντικό τείχος που όρθωσαν οι Ολλανδοί, ήρθε η φάση του 41ου λεπτού να παγώσει το Λονδίνο, με τον Ρέιντερς να εξαπολύει δυνατό σουτ με το δεξί περιοχής και να αιφνιδιάζει τον Αρεολά γράφοντας το 0-1 (οι γηπεδούχοι φώναξαν για φάουλ στον Πακετά στην αρχή της φάσης, όμως ούτε ο διαιτητής ούτε το VAR τους δικαίωσε).

Οι παίκτες του Μόγες, που προέρχονταν από μία σημαντική νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πρωτάθλημα, δεν απογοητεύτηκαν και συνέχισαν να πιέζουν, για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στα μέσα του δευτέρου μέρους.

Βοήθησε άθελά του ο κίπερ της Άλκμααρ, Ράιαν, που βρήκε με μπουνιά τον Μπόουεν στο πρόσωπο σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι και τον Μπενραχμά να γράφει το 1-1 στο 67ο λεπτό.

Το γκολ αυτό ανέβασε κατακόρυφα την ψυχολογική διάθεση των γηπεδούχων, με το γκολ της ανατροπής να έρχεται νομοτελειακά λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 76′ μέσα από φάση διαρκείας, με τον Αντόνιο να υπογράφει το 2-1 με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή.

Πηγή: Sport24.gr