ECL: Με Παυλίδη στους «8» η Άλκμααρ

Η Αλκμάαρ των Βαγγέλη Παυλίδη (σκόραρε ξανά) και Παντελή Χατζηδιάκου έκανε το «2 στα 2» απέναντι στη Λάτσιο (και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 2-1), παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στους «8» του Europa Conference League.

Την ίδια ώρα που η Άντερλεχτ «άλωνε» το «Ceramica» (1-0 τη Βιγιαρεάλ) «σφραγίζοντας» και το δικό της «εισιτήριο» για τα προημιτελικά, ενώ οι Γουέστ Χαμ και Νις έκαναν… περιπάτους απέναντι σε ΑΕΚ Λάρνακας (4-0) και Σερίφ Τιρασπόλ (3-1) αντίστοιχα.

Στο «AFAS Stadion» η Λάτσιο προηγήθηκε με τον Φελίπε Άντερσον (21′), όμως η ΑΖ απάντησε άμεσα με τον Κάρλσον (28′). Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ολλανδοί ήταν εντυπωσιακοί, βρήκαν δεύτερο γκολ με τον Παυλίδη στο 62′ (19ο εφετινό σε 28 αγώνες όλες τις διοργανώσεις), είχαν δοκάρι με τον Όντγκααρντ κι έφτασαν σε μία δίκαιη πρόκριση.

Στην Ισπανία η Άντερλεχτ άντεξε στην πίεση της Βιγιαρεάλ στο πρώτο ημίχρονο και την κατάλληλη στιγμή «χτύπησε» με τον πολύπειρο Σλιμανί (73′), παίρνοντας μία σπουδαία πρόκριση στους «8».

Στο Λονδίνο η Γουέστ Χαμ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην ΑΕΚ Λάρνακας, η οποία «κατέρρευσε» μετά την απευθείας αποβολή του Γκουστάβο στο 44′.

Το ρευστό 1-0 απ’ το γκολ του Σκαμάκα (21′) έγινε… 4-0 με συνοπτικές διαδικασίες στο δεύτερο ημίχρονο με δύο γκολ του Μπόουεν κι άλλο ένα του 18χρονου Μουμπάμα.

Εύκολο βράδυ πέρασε και η Νις απέναντι στη Σερίφ, διπλασιάζοντας τις νίκες της απέναντι στη Σερίφ, αυτή τη φορά με 3-1. Τα γκολ των Λαμπόρντ, Μοφί και Μπραχίμι έκαναν εύκολη τη δουλειά για τους Γάλλους, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν το γκολ της τιμής με τον Ταπσόμπα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων ρεβάνς στη φάση των «16» του Europa Conference League έχουν ως εξής:

Μπασακσεχίρ (Τουρκία)-Γάνδη (Βέλγιο) 1-4

(88΄ Γιανουζάι – 31΄, 32΄, 34΄ Ορμπάν, 37΄ Κάιπερς)

Α’ αγ. 1-1: Προκρίθηκε η Γάνδη με συνολικό σκορ 5-2

Σίβασπορ (Τουρκία)-Φιορεντίνα (Ιταλία) 1-4

(35΄ Ερντογάν – 44΄ Καμπράλ, 62΄ Μιλένκοβιτς, 79΄ αυτ. Γούτας, 89΄ Καστροβίλι)

A’ αγ. 0-1: Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με συνολικό σκορ 5-1

Τζουργκάρντεν (Σουηδία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 0-3