Αμάν μια Ρόμα!

Σε ματς-θρίλερ στο «Ολίμπικο», η Ρόμα ξέσπασε στην παράταση, νικώντας 4-1 τη Φέγενορντ και παίρνοντας πανηγυρική πρόκριση για τα ημιτελικά του Europa League.

Πελάτισσα την πιάνει τη Φέγενορντ η Ρόμα!

Σε ένα ματς-θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, οι «τζαλορόσι» επιβλήθηκαν 4-1 των Ολλανδών, που απέτυχαν να πάρουν ρεβάνς για την περσινή ήττα στον τελικό του Europa Conference League και είδαν τους Ιταλούς να περνούν στους «4» του Europa – όπου περιμένει η Λεβερκούζεν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και απείλησαν με Πελεγκρίνι (2’) και Κριστάντε (7’), με τους Ολλανδούς να απαντούν με τον Σιμάνσκι στο 13’. Ο Ζοσέ Μουρίνιο έχασε τον Βαϊνάλντουμ από νωρίς με θέμα τραυματισμού, με τον Ελ Σαραουί να περνά στο ματς και να χάνει ευκαιρία για το 1-0 στο 31’. Το υπόλοιπο του πρώτου μέρους είχε μπόλικα νεύρα και μία καλή επέμβαση του Ρούι Πατρίσιο σε προσπάθεια του Σιμάνσκι (45’), αλλά γκολ όχι…

Η Ρόμα άγγιξε τη… λύση του Γορδίου δεσμού με τη σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Πελεγκρίνι είδε την προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι του Μπάιλοου. Η λύτρωση, εντέλει, θα ερχόταν με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, καθώς ο Σπινατσόλα άνοιξε το σκορ στο 60’ με κοντινό σουτ που κόντραρε στον Τζαχάνμπακς! Η Ρόμα έφτασε και σε δεύτερο γκολ με τον Κριστάντε στο 76’, όμως σπρώξιμο του Έιμπραχαμ στον Τράουνερ τιμωρήθηκε με επιθετικό φάουλ και οδήγησε στην ακύρωση.

Όλα έδειχναν πως το ματς θα οδηγούταν στην παράταση, όμως οι Ολλανδοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 80ο λεπτό, ο Παϊσάο έβαλε το κεφάλι του όσο χρειαζόταν στην πορεία της μπάλας μετά τη σέντρα του Σιμάνσκι και αιφνιδίασε τον Ρούι Πατρίσιο, παγώνοντας το «Ολίμπικο»!

Η εξέλιξη αυτή ώθησε τους Ρωμαίους να πιέσουν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους, με τον Ντιμπάλα να φορά τη… μπέρτα του λυτρωτή και να κάνει το 2-1 στο 89’! Ο Αργεντινός έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από πάσα του Πελεγκρίνι και τελείωσε ιδανικά τη φάση, στέλνοντας, τελικά, το ματς στην παράταση.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι Ιταλοί μπήκαν δυναμικά στο έξτρα ημίωρο και άγγιξαν το 3-1 με την κεφαλιά του Ιμπάνιες που σταμάτησε στο δοκάρι στο 97’. Τέσσερα λεπτά μετά όμως, το γκολ ήρθε, με τον Ελ Σαραουί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή μετά από γύρισμα του Έιμπραχαμ!

Κάπου εκεί η Φέγενορντ… έληξε, με τον Έιμπραχαμ να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 4-1 στο 105′ αλλά το σκορ να διευρύνεται τελικά στο 109′ με δυνατό σουτ του Πελεγκρίνι – που ακυρώθηκε αρχικά όμως εν συνεχεία κατακυρώθηκε, καθώς δεν υπήρχε οφσάιντ.
Η αποβολή του Χιμένες στο 119′ για άσχημο πάτημα στο Μαντσίνι αποτέλεσε την τελευταία αξιοσημείωτη φάση του αγώνα, με τη λήξη να βρίσκει τους φίλους της Ρόμα να πανηγυρίζουν μία ακόμη μεγάλη βραδιά.