Και +15 και ημιτελικά για Γιουβέντους!

Δεύτερη χαρά για Γιουβέντους! Λίγη ώρα μετά την επιστροφή των 15 βαθμών, η «Γηραιά Κυρία» πανηγύρισε ξανά, παίρνοντας με το 1-1 στη Λισαβόνα κόντρα στη Σπόρτινγκ την πρόκριση για τους «4» του Europa!

Λίγες ώρες αφότου έμαθε πως της επιστράφηκαν οι 15 βαθμοί, με αποτέλεσμα να μπει… φωτιά στη βαθμολογία της Serie A, η «Γηραιά Κυρία» χαμογέλασε ξανά, καθώς έφυγε με το 1-1 από τη Λισαβόνα κόντρα στη Σπόρτινγκ και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα στο Τορίνο, τσέκαρε το «εισιτήριο» για τους «4»!

Εκεί θα βρει απέναντί της τη Σεβίλλη, σε έναν σπουδαίο ημιτελικό, μετά την τριάρα και την πρόκριση των Ανδαλουσιάνων επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Για τη Γιουβέντους τα πάντα ξεκίνησαν ιδανικά, ενώ, αντίθετα, για τη Σπόρτινγκ το πράγμα στράβωσε από νωρίς. Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Αντριάν Ραμπιό εκμεταλλεύτηκε την… τρικυμία στην άμυνα των Πορτογάλων και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους! Η χαρά τους, πάντως, δεν κράτησε πολύ. Ο σκόρερ έγινε από ωραίος… μοιραίος, αφού υπέπεσε σε πέναλτι στο 20′, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μάρκους Έντουαρντς. Από εκεί και πέρα, ο επαναληπτικός εξελίχθηκε σε ματς για πολύ γερά νεύρα, ενώ υπήρχαν διαστήματα, που ήταν κανονικό θρίλερ!

Τα «λιοντάρια» ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα στο «Ζοζέ Αλβαλάδε», που μετά την ισοφάριση… κόχλαζε! Πίεσαν, είχαν ευκαιρίες, με σημαντικότερη την κεφαλιά του Ντιομαντέ στο 34′, αλλά κινδύνεψαν κιόλας, καθώς σε μία αντεπίθεση ο Βλάχοβιτς παραλίγο να «γράψει» εκείνος το 2-1 για την ιταλική ομάδα. Τίποτα, τελικά, δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι δύο ομάδες είχαν νευρικότητα στο παιχνίδι τους. Ο Βλάχοβιτς απείλησε εκ νέου στο 56′ με ωραίο σουτ, η Σπόρτινγκ είχε τη δική της, μεγάλη ευκαιρία στο 75′, όταν ο Ντανίλο έκανε… τσαφ, αλλά ο Ιζγκάιο δεν κατάφερε να νικήσει τον Σέζνι, για να φτάσουμε στον χαμό του τελευταίο 10λέπτου! Από το 80′ και μετά οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά, προκειμένου να κάνουν το 2-1 και να στείλουν τον προημιτελικό στην παράταση, αλλά ο Κόατες σε δύο περιπτώσεις τα έκανε μούσκεμα, χάνοντας τεράστιες ευκαιρίες! Το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και η Γιουβέντους είναι στα ημιτελικά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Σπόρτινγκ: Αντάν, Ντιομαντέ, Κοάτες, Ινάσιο (81′ Ματέους), Εσγκάιο, Ουγκάρτε, Μορίτα, Σάντος (87′ Γκόμες), Έντουαρντς, Τρινκάο (81′ Τσερμίτι), Γκονσάλβες.

Γιουβέντους: Σέζνι, Ντανίλο, Μπρέμερ (73′ Γκάτι), Αλεξ Σάντρο, Κουαδράδο, Μιρέτι (72′ Πογκμπά), Λοκατέλι, Ραμπιό, Κιέζα (78′ Κόστιτς), Ντι Μαρία, Βλάχοβιτς (71′ Μίλικ).