Ο δάσκαλος Μουρίνιο νίκησε τον μαθητή Αλόνσο στον πρώτο ημιτελικό του Europa League

Το γκολ του Εντοάρντο Μπόβε έδωσε ισχνό προβάδισμα 1-0 στη Ρόμα απέναντι στη Λεβερκούζεν στα ημιτελικά του Europa League.

Ο δάσκαλος Ζοζέ Μουρίνιο αντιμετώπισε τον μαθητή Τσάμπι Αλόνσο και η Ρόμα επικράτησε 1-0 της Λεβερκούζεν στο «Ολίμπικο» για τον πρώτο ημιτελικό Europa League στο ζευγάρι.

Ο Εντοάρντο Μπόβε σημείωσε το μοναδικό γκολ της συνάντησης, με τον τελικό κερδισμένο να προκύπτει από το δεύτερο παιχνίδι την επόμενη Πέμπτη στη Γερμανία.

Ο αγώνας ήταν αρκετά καλοδουλεμένος και από τους δύο προπονητές, που προτίμησαν να διαφυλάξουν τα νώτα τους. Η Λεβερκούζεν είχε τις πρώτες καλές ευκαιρίες με τον Ρόμπερτ Άντριχ και τον Φλόριαν Βιρτς, όμως δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ.

Οι… φωνές του Μουρίνιο έκαναν ακόμα πιο συμπαγή την αμυντική παρουσία των «τζιαλορόσι», που από εκεί και πέρα δεν επέτρεψαν άλλες ευκαιρίες. Αντιθέτως, έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Ιμπάνιεζ, όμως ο Λούκας Χραντέτσκι κράτησε το 0-0 στο 1ο μέρος.

Οι δύο προπονητές δεν έκαναν αλλαγές στην ανάπαυλα, ούτε στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους, τα οποία περιελάμβαναν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, ένταση και τέσσερις κίτρινες κάρτες.

Η σελίδα γύρισε με το γκολ του Μπόβε στο 63ο λεπτό, που έδωσε το δικαίωμα στους «τζιαλορόσι» να εστιάσουν την προσοχή τους αποκλειστικά στην άμυνα, έστω κι αν στον αγώνα πέρασε αργότερα ο Πάουλο Ντιμπάλα.

Οι «τζιαλορόσι» έκλεισαν αρκετά καλά τα μετόπισθεν με εξαίρεση μια ασυνεννοησία του Ρούι Πατρίσιο με τον Ιμπάνιεζ, που παραλίγο να χρίσει σκόρερ τον Τζέρεμι Φρίμπονγκ, αλλά ο Μπράιαν Κριστάντε έσωσε σε κενή εστία και κράτησε το 1-0 για τη Ρόμα.

Πηγή: Sport24.gr