Πήρε παραμάζωμα την Μπέτις και… έπνιξε τον πόνο της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Η Μπέτις ήταν αξιόμαχη για ένα ημίχρονο όμως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη διέλυσε με 4-1 στο δεύτερο και άφησε πίσω της το Λίβερπουλ. Προβάδισμα πρόκρισης και για τη Γιουβέντους, 1-0 τη Φράιμπουργκ.

Η αναμέτρηση με την Μπέτις για τους «16» του Europa League έκρυβε παγίδες για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά το 7-0 από τη Λίβερπουλ, όμως η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ έδειξε χαρακτήρα, πατώντας με 4-1 τους «βερδιμπλάνκος» και παίρνοντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν ιδανικά στο ματς, καθώς μόλις στο 6’ ο Ράσφορντ άνοιξε το σουτ με… οβίδα μέσα από την περιοχή. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, με τον Πέρεθ να ισοφαρίζει από πλάγια θέση στο 32’ και τον ίδιο παίκτη να έχει δοκάρι λίγο πριν την ανάπαυλα.

Εντέλει, το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε νέο προβάδισμα χάρη σε τρομερό πλασέ του Άντονι, στο 52’.

Έξι λεπτά αργότερα, η δυνατή κεφαλιά του Μπρούνο Φερνάντες έφερε το 3-1 για τη Γιουνάιτεντ, που έφτασε και σε τέταρτο γκολ με… ριμπάουντ του Βέγκχορστ σε επέμβαση του Μπράβο στο 83’.

Στο Τορίνο, η Γιουβέντους πήρε ισχνό προβάδισμα ενάντια στη Φράιμπουργκ, την οποία νίκησε 1-0. Το ματς έκρινε μία τρομερή κεφαλιά του Ντι Μαρία στο 53’, με τον Χέλερ να βρίσκει δίχτυα για τους Γερμανούς εννέα λεπτά αργότερα αλλά να ακυρώνεται κατόπιν χρήσης VAR από τον Τάσο Σιδηρόπουλο για χέρι.

Η δε Σεβίλλη, φρόντισε να μας υπενθυμίσει ότι στο Europa είναι… άλλη ομάδα, καθώς νίκησε 2-0 τη Φενέρμπαχτσε και καταγράφει μία ακόμη σπουδαία πορεία στον θεσμό. Τα γκολ των Ανδαλουσιάνων, πέτυχαν οι Χορδάν (56’) και Λαμέλα (85’).

Τέλος, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, Σαχτάρ Ντόνετσκ και Φέγενορντ έμειναν στο 1-1 στη Βαρσοβία. Ο Ρακίτσκι έβαλε μπροστά τους Ουκρανούς στο 79’, όμως ο Μπουλάουντε διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 88’.