Λύγισε την Άιντραχτ στο τέλος και σήκωσε ξανά το Κύπελλο η Λειψία!

Με δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, η Λειψία επικράτησε 2-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Βερολίνο και κατέκτησε το Κύπελλο Γερμανίας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Αρχίζει να χτίζει… αυτοκρατορία στο DFB Pokal η Λειψία!

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε επιβλήθηκε 2-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Βερολίνο και κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το Κύπελλο Γερμανίας, χάρη στα γκολ των Ενκουνκού και Σόμποσλαϊ στο τελευταίο 20λεπτο.

Οι «αετοί» έχασαν έτσι την ευκαιρία να βελτιώσουν το ευρωπαϊκό τους εισιτήριο και να πάνε στο Europa League, με το καλοκαίρι να τους βρίσκει στα playoffs του Conference…

Το ματς

Η Λειψία ξεκίνησε… φουριόζα το ματς, καθώς στο 4ο μόλις λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Βέρνερ. Ο Γερμανός επιθετικός βρέθηκε απέναντι στον Τραπ μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Σόμποσλαϊ, όμως έστειλε την μπάλα ακριβώς πάνω στον τερματοφύλακα της Άιντραχτ.

Η απάντηση από πλευράς «αετών» ήρθε στο 16’, όταν ο Κολό Μουανί απέφυγε εντυπωσιακά τον αντίπαλο αμυντικό, έπιασε το δυνατό σουτ από τα δεξιά αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Κάπου εκεί, οι καλές στιγμές… χάθηκαν, με τον ρυθμό να να είναι υψηλός αλλά τις δύο φιναλίστ να υστερούν στην τελική πάσα. Εντέλει στο 42’ ο Ενκουνκού έκανε τους οπαδούς της Λειψίας να πεταχτούν από τα καθίσματα, όμως το σουτ που έπιασε μέσα από την περιοχή βρήκε σε αμυντικό και πέρασε λίγο έξω.

Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με λιγοστές φάσεις. Ένα βολέ του Γκέτσε μέσα από την περιοχή στο 64’ δεν δυσκόλεψε τον Μπλάσβιχ, όμως επτά λεπτά αργότερα ήταν η στιγμή να δούμε όχι απλά μια μεγάλη στιγμή, αλλά και γκολ!

Στο 71’ λοιπόν, ο Όλμο βρήκε στα αριστερά τον Ενκουνκού, με τον Γάλλο να ελίσσεται εξαιρετικά και να σουτάρει, με την μπάλα να κοντράρει στον Εντικά και να ξεγελά τον Τραπ, για το 1-0!

Παρότι έπρεπε να βγει μπροστά, η Άιντραχτ… χάθηκε στη συνέχεια, με τους «κόκκινους ταύρους» να κάνουν ό,τι θέλουν στο γήπεδο και να αγγίζουν το 2-0 με τη λίγο άστοχη κεφαλιά του Πόουλσεν στο 79’.

Εντέλει στο 85’ ήρθε ο διπλασιασμός των τερμάτων των παικτών του Ρόζε, με μία ασύλληπτη ομαδική ενέργεια με Χένριχς, Σόμποσλαϊ, Σλάγκερ και Ενκουνκού να καταλήγει στον Ούγγρο, που από κοντά σφράγισε τη νίκη και τον τίτλο.

Μία επέμβαση του Μπλάσβιχ σε διαγώνιο σουτ του Κολό Μουανί στο 87’αποτέλεσε την τελευταία φάση του τελικού, που βρήκε τη Λειψία να πανηγυρίζει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το τρόπαιο!

Πηγή: sport-fm.gr