Αποχαιρέτησε τον μύθο Μπενζεμά και… άφησε τον Βαλβέρδε εκτός Ευρώπης η Ρεάλ Μαδρίτης!

Η Ρεάλ Μαδρίτης αποχαιρέτησε τον σπουδαίο Μπενζεμά στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» με τον Γάλλο να σκοράρει απέναντι στην Μπιλμπάο το τελευταίο του τέρμα αφήνοντας την ομάδα του Βαλβέρδε εκτός Ευρώπης.

Aποχαιρέτησε τον Μπενζεμά και πίκρανε τον Βαλβέρδε η Ρεάλ Μαδρίτης! Οι «μερένχες» σε ένα ματς γιορτή στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» έμεινε στο 1-1 με την Αθλέτικ Μπιλμπάο με τον σπουδαίο Γάλλο να σκοράρει με τη φανέλα της Βασίλισσας για τελευταία φορά αφήνοντας εκτός Ευρώπης τους Βάσκους που ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Πανηγυρισμοί στην Παμπλόνα για την Οσασούνα που επικράτησε 2-1 της Τζιρόνα και εξασφάλισε την παρουσία της στο Conference της επόμενης σεζόν. Στην τρίτη θέση η Ατλέτικο Μαδρίτης που είδε τη Βιγιαρεάλ να την ισοφαρίσει σε 2-2, ενώ την ίδια ώρα στο «Ανοέτα» η Σεβίλλη πέντε ημέρες μετά την κατάκτηση του Europa League γνώρισε την ήττα από την Σοσιεδάδ.

Στη Μαδρίτη το «Σαντιάγο Μπερναμπέου» παρουσία και της μπασκετικής Ρεάλ, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δέχθηκε το σοκ στο 10′ όταν ο Κρόος παραχώρησε ανόητο πέναλτι στην Μπιλμπάο. Ωστόσο ο Κουρτουά σήκωσε για πρώτη φορά στο πόδι την ιστορική έδρα της «Βασίλισσας» σταματώντας τον Βέθγκα και διατηρώντας το 0-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Βαλβέρδε πάγωσε το «Μπερναμπέου» με τον Σανθέτ να νικά τον Κουρτουά με όμορφο πλασέ για το 0-1. Οκτώ λεπτά αργότερα οι Βάσκοι λίγο έλειψε να χαλάσουν τη φιέστα όμως ο Ινιάκι Γουίλιαμς αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Η ώρα του Μπενζεμά ήρθε αρχικά στο 71′. Ο Μπερσίς με σκληρό μαρκάρισμα παραχώρησε πέναλτι και ο Γάλλος ευστόχησε πετυχαίνοντας το τελευταίο του τέρμα με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης γράφοντας το 1-1. Αυτή ήταν και η τελευταία του ενέργεια στο ματς αφού ο Κάρλο Αντσελότι τον αντικατέστησε με τον Μόντριτς λίγα δευτερόλεπτα αργότερα δίνοντας το δικαίωμα στους οπαδούς να τον αποθεώσουν. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα και η Μπιλμπάο ολοκλήρωσε μια αποτυχημένη όπως αποδείχθηκε σεζόν μένοντας εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Στο «Θεράμικα» η Βιγιαρεάλ άνοιξε το σκορ στο 9′ κόντρα στην Ατλέτικο με το γκολ του Τσάκσον με τον Κορέα να φέρνει το ματς στα ίσα στο 18′. Ο Αργεντινός στο δεύτερο μέρος έδωσε προβάδισμα στους «ροχιμπλάνκος» οι οποίοι κρατούσαν σφιχτά τη νίκη και τη δεύτερη θέση, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πασκουάλ νίκησε τον Όμπλακ διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Τέλος στην Παμπλόνα η Οσασούνα με δύο γκολ του Μπούντιμιρ στο 52′ και το 55′ καθάρισε την Τζιρόνα, που μείωσε με γκολ του Ρέινιερ στο 75′.