Η Σαλερνιτάνα χάλασε το πάρτι τίτλου της Νάπολι, αναβολή της στέψης!

Η Νάπολι ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει την επιστροφή στην κορυφή της Serie A έπειτα από 33 χρόνια, όμως ο Μπουλαγέ Ντιά ισοφάρισε σε 1-1 για τη Σαλερνιτάνα και ανέβαλε για μερικές μέρες τη στέψη.

Το πάρτι είχε στηθεί στην πόλη αρκετές ώρες πριν από τη σέντρα. Οι παίκτες της Νάπολι προηγήθηκαν και ετοιμάζονταν για μία μοναδική στιγμή στη ζωή τους. Όμως η Σαλερνιτάνα είχε διαφορετική άποψη. Το 1-1 του Μπουλαγέ Ντιά στο 84′ ανέβαλε τη στέψη, τουλάχιστον για κάποιες μέρες και χάλασε τη φιέστα των “παρτενοπέι” στην 32η αγωνιστική της Serie A.

Ο αγώνας ήταν άκρως μονόπλευρος, με την μπάλα μόνιμα σε παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι, αλλά τον Γκιγέρμο Οτσόα να εξουδετερώνει τις ευκαιρίες τους. Το άγχος μεγάλωνε, η πίεση για το γκολ επίσης, μέχρι το 62ο λεπτό, όταν ο Ματίας Ολιβέρα άνοιξε το σκορ.

Οι έξαλλοι πανηγυρισμοί δεν βγήκαν σε καλό για τους γηπεδούχους. Η Σαλερνιτάνα αν και δεν κυνηγούσε κάποιον στόχο βγήκε στην επίθεση και με υπέροχη ατομική ενέργεια του Ντιά ισοφάρισε σε 1-1. Όσο κι αν προσπάθησαν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά, δεν είχαν την απαιτούμενη προσήλωση κι έτσι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία.

Όλα θα κριθούν μεσοβδόμαδα, αρχικά από την αναμέτρησης της Λάτσιο με τη Σασουόλο, όπου αν δεν νικήσουν οι γηπεδούχοι, οι «παρτενοπέι» στέφονται πρωταθλητές πριν αγωνιστούν την Πέμπτη στο Φρίουλι κόντρα στην Ουντινέζε.

Πηγή: Sport24.gr