Πάτησε Λάτσιο και… τετράδα η Μίλαν!

Η Μίλαν επικράτησε εύκολα 2-0 της Λάτσιο στο Σαν Σίρο και ανέβηκε, έστω και με ματς περισσότερο, στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A.

Πάτησε τετράδα η Μίλαν! Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι επικράτησε 2-0 της Λάτσιο για την 34η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος και ανέβηκε στην 4η θέση με 61 βαθμούς, έχοντας ματς περισσότερο ενώ θα περιμένει να δει τα αποτελέσματα των Ρόμα-Ίντερ και Αταλάντα-Γιουβέντους…

Ο Μπενασέρ άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από ασίστ του Ζιρού, με τον Τεό Ερναντέζ στο 29′ να διπλασιάζει τα τέρματα για τους ροσονέρι με τρομερό σουτ στο αριστερό παραθυράκι του Προβεντέλ! Στον πάγκο της Μίλαν βρισκόταν και ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς που είναι τραυματίας, κερδίζοντας τις εντυπώσεις με το νέο λουκ στα μαλλιά του.

Το ματς είχε αρκετή ένταση και νεύρα, με τον Νικολό Καζάλε να κάνει ένα επικίνδυνο τάκλιν στον Τεό Ερναντέζ στο 60ο λεπτό, ο οποίος στην προσπάθειά του να τον αποφύγει, κλώτσησε τον αντίπαλό του στο πρόσωπο. Ο αμυντικός της Λάτσιο τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης, ενώ αφού δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες από το ιατρικό επιτελείο της ομάδας του, κατάφερε να παραμείνει στον αγωνιστικό χώρο.

Βέβαια, να πούμε ότι και ο Λεάο αποχώρησε νωρίς από το παιχνίδι καθώς ένιωσε ενοχλήσεις στη βουβωνική χώρα. Κάπως έτσι, άπαντες στους «ροσονέρι» βρίσκονται σε αναμμένα κάρβουνα, αφού την ερχόμενη Τετάρτη υπάρχει ο πρώτος ημιτελικός του Champions League με τη Μίλαν να κοντράρεται με την Ίντερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους λατσιάλι να έχουν τις ευκαιρίες τους για να μειώσουν, ωστόσο χωρίς να το καταφέρνουν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Γνώρισαν την ήττα και πλέον κινδυνεύουν να πέσουν από τη 2η θέση, αλλά και να την πλησιάσουν οι Ίντερ, Αταλάντα στη μάχη της τετράδας!