Πέρασε από τη Μάλτα και έκανε σεφτέ η Ιταλία

Με τον Ρετέγκι να σκοράρει ξανά, η Ιταλία επικράτησε 2-0 της Μάλτας εκτός έδρας και έκανε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Euro 2024.

Οι «ατζούρι» καθάρισαν εύκολα στο Τα ‘Κάλι πετυχάινοντας αμφότερα τα γκολ τους στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ρετέγκι να σκοράρει ξανά, ανοίγοντας το σκορ 15ο λεπτό.

Ο Τονάλι εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο επιθετικός της Τίγκρε πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα με δυνατή κεφαλιά.

Δώδεκα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι ξεμπέρδεψε ουσιαστικά με το ματς, καθώς ο Πεσίνα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά διπλασιάζοντας τα τέρματα των «ατζούρι».

Οι όποιες επόμενες προσπάθειες της –χαλαρής, πλέον- Ιταλίας δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ, με το 2-0 να είναι και το τελικό σκορ.