Κριστιάνο Ρονάλντο: Πώς οι θεοί του ποδοσφαίρου συνωμότησαν για να πετύχει το πρώτο του γκολ στη Σαουδική Αραβία

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε λογαριασμό στη Σαουδική Αραβία με την Αλ Νασρ, κόντρα στην Αλ Φάτεχ του Γιώργου Δώνη. Για να το κάνει αυτό χρειάστηκε να συνωμοτήσουν οι θεοί του ποδοσφαίρου.

Το ποδόσφαιρο, όπως και η ζωή η ίδια, είναι ένα άθροισμά λεπτομερειών, φαινομενικά ασήμαντων, οι οποίες ωστόσο μπορούν να κάνουν τη διαφορά και να παράξουν χειροπιαστά αποτελέσματα.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το πρώτο “επίσημο” γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο με τα χρώματα της Αλ Νασρ στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας, στο παιχνίδι με την Αλ Φάτεχ του Γιώργου Δώνη την περασμένη Παρασκευή.

Ο Πορτογάλος σταρ κυνήγησε με πάθος αυτό το πρώτο τέρμα και η αλήθεια είναι ότι κατά το πρώτο ημίχρονο η τύχη ή οι διαιτητικές αποφάσεις του το στέρησαν. Μέσα σε τριάντα αγωνιστικά λεπτά (από το 12′ μέχρι το 42′) ο Ρονάλντο είδε τέρμα του να ακυρώνεται (σωστά) ως οφ-σάιντ, σουτ από το σημείο του πέναλτι να καταλήγει άουτ και ακόμη ένα σουτ, πάλι από κοντά, να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της Αλ Φάτεχ (προς μεγάλη απογοήτευση τουλάχιστον του μισού γηπέδου που κρατούσε σημαίες και κασκόλ με το όνομα του Πορτογάλου).

Στο δεύτερο μέρος ο Ρονάλντο μάλλον παρασύρθηκε από τη γενικότερη μετριότητα της ομάδας του η οποία και πάλι κυνηγούσε στο σκορ αλλά το ανόητο πέναλτι του Νουχ Αλ Μούσα ακριβώς στο 90ο λεπτό τον έθεσε προ των… ευθυνών του. Ο Πορτογάλος είχε πια ραντεβού με την ιστορία αφού του παρουσιαζόταν η ευκαιρία να σκοράρει σε ακόμα μία λίγκα μετά την πορτογαλική, την αγγλική, την ισπανική και την ιταλική.

Τα δύο εμπόδια που έπρεπε να ξεπεραστούν για να σκοράρει

Έπρεπε όμως να ξεπεραστούν δύο βασικά εμπόδια. Το πρώτο ήταν ο Ταλίσκα ο οποίος μετά την υπόδειξη της εσχάτης των ποινών, πήρε στα χέρια του την μπάλα για να εκτελέσει αυτός. Αυτό “λύθηκε” σχετικά εύκολα. Όταν ο Ρονάλντο βαρέθηκε να περιμένει τον συμπαίκτη του να του δώσει την μπάλα, πήγε ο ίδιος και του την πήρε από τα χέρια.

Το δεύτερο, χωρίς ο Πορτογάλος να το γνωρίζει εκείνη τη στιγμή, ήταν πιο σύνθετο. Ο προπονητής τερματοφυλάκων της Αλ Φάτεχ, Παναγιώτης Μαλλιαρίτσης είχε μελετήσει τουλάχιστον 10 από τις τελευταίες εκτελέσεις πέναλτι του Ρονάλντο (με Εθνική Πορτογαλίας και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) και είχε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όταν το πέναλτι έχει πολύ μεγάλη σημασία, ο σούπερ σταρ της Αλ Νασρ προτιμά την ασφάλεια του χτυπήματος στη μέση της εστίας.

Έτσι λοιπόν υπήρχε η παραίνεση προς τον Σουηδό τερματοφύλακα της Αλ Φάτεχ, Γιάκομπ Ριν να παραμείνει στο κέντρο κατά την εκτέλεση χωρίς να προτιμήσει μία από τις δύο γωνίες του. Το πέναλτι στο 90′ βέβαια με το σκορ στο 2-1 υπέρ της Αλ Φάτεχ ήταν ο ορισμός του σημαντικού χτυπήματος, σε περίπτωση αστοχίας η Αλ Νασρ θα έχανε το ματς.

Η οδηγία που δόθηκε στον Ριν που ήταν απαρηγόρητος στα αποδυτήρια

Και ενώ η παραίνεση του Μαλλιαρίτση βρισκόταν στο κεφάλι του Ριν (ειρήσθω εν παρόδω εξαιρετικός τερματοφύλακας ο Σουηδός) κατά ένα μυστήριο λόγο στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ο γκολκίπερ αποφάσισε να πέσει στην αριστερή πλευρά του. Ίσως κάποια κίνηση του σώματος του Ρονάλντο ή ακριβώς η πολύ μεγάλη σημασία του χτυπήματος να του “χάλασαν” το μυαλό.

Ο Πορτογάλος πήρε το δώρο και με εκτέλεση ακριβώς στη μέση της εστίας χάρισε τον πολύτιμο βαθμό στην πρωτοπόρο Αλ Νασρ και στέρησε μία πολύ μεγάλη νίκη από την Αλ Φάτεχ.

Ο Ριν στα αποδυτήρια ήταν απαρηγόρητος, διαισθανόμενος ότι η οδηγία που είχε πάρει ήταν τελικά απολύτως σωστή: “Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άλλαξα γνώμη την τελευταία στιγμή ενώ μου τα είχες πει” τόνισε προς τον Έλληνα κόουτς τερματοφυλάκων αλλά όπως και να έχει η ιστορία γράφτηκε διαφορετικά σε σχέση με τον τρόπο που θα επιθυμούσε ο Σουηδός πορτιέρο.

Ίσως οι θεοί του ποδοσφαίρου να είχαν συνωμοτήσει έτσι ώστε ο Κριστιάνο να πετύχει το πρώτο του γκολ στην Σαουδική Αραβία στην Αλ Αχσά, δύο μόλις ημέρες πριν από τα 38ά γενέθλιά του. Η ίσως να πρόκειται για ένα παιχνίδισμα της τύχης, σαν τα χιλιάδες που λαμβάνουν χώρα καθημερινά στη ζωή…