Άρης: Χίλιοι κι ένας τρόποι για να αποκλειστείς από το Κύπελλο

Στη σφαίρα του ανεξήγητου πάει να αποδοθεί, πλέον, το γεγονός πως ο Άρης δεν καταφέρνει τα τελευταία χρόνια να φτάσει σε έναν τελικό Κυπέλλου Ελλάδας. Από τη σεζόν 2018/19, όταν και επέστρεψαν στη Super League έπειτα από την ταλαιπωρία τους στις μικρότερες κατηγορίες, οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκουν κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο να αποκλειστούν από τη συνέχεια της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης στην Ελλάδα.

Η αναμονή από το 1970, όταν και ο Άρης κατέκτησε τον τελευταίο τίτλο της ιστορίας του, το Κύπελλο Ελλάδας με το 1-0 επί του ΠΑΟΚ στο Καυτανζόγλειο χάρη στο γκολ του Μανώλη Κεραμιδά, θα μεγαλώσει έναν ακόμη χρόνο. Όχι πως δε βρέθηκαν κι άλλες ευκαιρίες στη συνέχεια. Οι Θεσσαλονικείς, όμως, απέτυχαν το 2003 (1-0 ο ΠΑΟΚ), το 2005 (3-0 ο Ολυμπιακός), το 2008 (2-0 ο Ολυμπιακός) και το 2010 (1-0 ο Παναθηναϊκός), έχοντας φτάσει στον τελικό της διοργάνωσης.

Αυτό που συμβαίνει, όμως, την τελευταία πενταετία με τους αποκλεισμούς που βιώνει η ομάδα του Άρη, δεν έχει προηγούμενο στην Ελλάδα.

Το Αθηναϊκό-Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων (ΑΠΕ-ΜΠΕ) θυμάται:

2018-2019: Τον χόρεψε πεντοζάλη ο Εργοτέλης

Έχοντας επιστρέψει στη μεγάλη κατηγορία, ο Άρης συμμετέχει στο Κύπελλο όντας σε όμιλο, μαζί με ΠΑΟΚ, Αήττητο Σπάτων και Εργοτέλη. Απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα και κέρδισε με 2-1 τον Αήττητο στο Χαριλάου. Χρειαζόταν μια ισοπαλία κόντρα στον Εργοτέλη, ωστόσο γνωρίζει την ήττα με 3-2 στο Παγκρήτιο, δεχόμενος τρία γκολ από το 44’ ως το 53’. Η ισοβαθμία δεν ήταν υπέρ του, αποχαιρετώντας πρόωρα τη διοργάνωση.

2019-2020: Το buzzer beater του Λιβάγια

Ο Άρης προκρίνεται με δύο νίκες επί της Ξάνθης (1-0 εκτός, 2-1 εντός) και δύσκολα επί του Ατρόμητου (0-0 εντός, 1-0 εκτός). Στα ημιτελικά, βρίσκεται αντίπαλος με την ΑΕΚ, η οποία επικρατεί με 2-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο. Με το εκτός έδρας γκολ σε ισχύ, οι Θεσσαλονικείς κάνουν στο «Κλεάνθης Βικελίδης» το 1-0 στο 57’ με τον Ντάνιελ Μαντσίνι και το 2-0 στο 90’+3’ (!!!) με τον Νικολά Ντιγκινί. Τέλος; Όχι βέβαια. Στο έκτο – και τελευταίο – λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάρκο Λιβάγια μειώνει σε 2-1, στέλνει τις ομάδες στην παράταση και εκεί, με δεύτερο προσωπικό τέρμα, ο Κροάτης οδηγεί την ΑΕΚ στον τελικό, με τους παίκτες του Άρη να μένουν αποσβολωμένοι στον αγωνιστικό χώρο.

2020-2021: Το… κρυφτό του Μπουχαλάκη

Έπειτα από την πρόκριση επί του Αστέρα Τρίπολης με δύο νίκες (αμφότερες με σκορ 2-0), ο Άρης στα προημιτελικά κοντράρεται με τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» κερδίζουν με 2-1 στον Πειραιά, αλλά στη ρεβάνς και με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ σε ισχύ, το πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 55’ φαίνεται πως θα δώσει στον Άρη την πρόκριση. Όχι… Ο Ανδρέας Μπουχαλάκης πιάνει στον ύπνο τον Χουλιάν Κουέστα, του κλέβει την μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα για το τελικό 1-1. Σοκ και νέος «παγωμένος» αποκλεισμός.

2021-2022: Δύο πέναλτι, 180 λεπτά, κανένα γκολ με τη Λαμία

Το εμπόδιο του ΟΦΗ αποδείχθηκε χαμηλό για τον Άρη, ο οποίος με δύο νίκες (3-1 εντός και 2-0 εντός) βρέθηκε στα προημιτελικά, με αντίπαλο τη Λαμία. Σε 90 λεπτά στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και σε άλλα τόσα στο «Αθανάσιος Διάκος», γκολ δε σημειώθηκε, αφού ο Αμπουμπακάρ Καμαρά στο 16ο λεπτό του επαναληπτικού, απέτυχε να νικήσει τον Μπόγιαν Σαράνοφ από την άσπρη βούλα, με το ζευγάρι να λύνει τις διαφορές του στην παράταση. Στο 118’ ο Ανταμ Τζανετόπουλος ανοίγει το σκορ για τη Λαμία, αλλά στις καθυστερήσεις της παράτασης, ο Άρης κερδίζει νέο πέναλτι. Ο Σαράνοφ, όμως, απέκρουσε και το πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα, σε ματς που ουσιαστικά αποτέλεσε το κύκνειο άσμα του Άκη Μάντζιου στον πάγκο του Άρη.

2022-23: Κατέβασε ρολά ο Τζολάκης, εκτέλεσε ο Ελ Αραμπί

Τα… φρέσκα κουλούρια. Και πάλι η αρχή ήταν εύκολη για τον Άρη που άφησε εκτός διοργάνωσης τον Λεβαδειακό, κερδίζοντας με 2-1 στη Βοιωτία και 1-0 στη Θεσσαλονίκη. Στους «8» αντίπαλος ο Ολυμπιακός που πήρε προβάδισμα πρόκρισης μετά το 1-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Στον επαναληπτικό οι Θεσσαλονικείς χάνουν αρκετές ευκαιρίες, με σπουδαιότερη όλων το πέναλτι του 84ου λεπτού: ο Κωνσταντίνος Τζολάκης, όμως, αποκρούει την εκτέλεση του Αντρέ Γκρέι. Σαν να μην έφτανε αυτό, και παρά το αριθμητικό του πλεονέκτημα, ο Άρης δέχεται και γκολ, από τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο 88’, αποχαιρετώντας τη διοργάνωση με απίθανο τρόπο για μια ακόμη σεζόν.