Ασταμάτητη η ΑΕΚ, κέρδισε την Δόξα με ανατροπή στην επανάληψη!

Η ΑΕΚ κέρδισε την Δόξα με 2-1 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής και πάει στη διακοπή των Χριστουγέννων με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Η ομάδα της Λάρνακας δυσκολεύτηκε κόντρα στην Δόξα η οποία προηγήθηκε στο 10΄με πέναλτι του Ναμπί και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και το 60΄όταν ο Μπρούνο Γκάμα ισοφάρισε. Στο 82ο λεπτό ο Ιβάν Τρισκόφσκι έκανε την ανατροπή δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία πέντε ματς για την ΑΕΚ που συνεχίζει την αντεπίθεση της. Η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν με τη νίκη της έφτασε τους 29 βαθμούς. Έμεινε στους 4 η Δόξα.

Η Δόξα έστειλε πρώτα ένα απειλητικό μήνυμα με τον Ασάντε (4’). Κι αν απέκρουσε ο Πίριτς την πρώτη απειλή, δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στη δεύτερη. Ο Βόσνιος κίπερ νικήθηκε από εκτέλεση πέναλτι του Ναμπί στο 10’, που ήρθε από ανατροπή του Σκόγκλουντ από τον Ντιονκού.

Οι κιτρινοπράσινοι όσο κυλούσαν τα λεπτά άρχισαν να παίρνουν τον έλεγχο του ματς και να προσπαθούν για ισοφάριση. Ακολούθησε καταιγισμός ευκαιριών στην περιοχή των φιλοξενουμένων, με κορυφαίες του Τρισκόφσκι (33’ σουτ-άουτ, 37’ κεφαλιά-άουτ) και του Γκιούρτσο (σουτ-απόκρουση Σισκόφσκι).

Χωρίς να ήταν το ίδιο πιεστική η ΑΕΚ στο πρώτο 15λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, βρήκε το γκολ στο 60’ με πλασέ του Γκάμα. Το τέρμα έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους, οι οποίοι άρχισαν ξανά να επιτίθενται κατά κύματα.

Η πίεσή τους απέφερε καρπούς. Ο «Τρίσκο» στο 82 πήρε… ασίστ από παρέμβαση του Ασάντε, ο οποίος προσπάθησε να μαρκάρει τον Ντίμερς. Ο Σκοπιανός είπε «ευχαριστώ» πλασάροντας στα δίχτυα.

Όσο κι αν προσπάθησε η Δόξα στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τιουνκού, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Σάντσεθ (57΄Τόνγκια) Πονς, Γκάμα (79΄Μάμας) Ντίμερς, Φαράζ (67΄Σάντος) Γκιούρτσο, Τρισκόφσκι,

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Πούριτς, Αντωνιάδης, Ε. Κυριάκου, Τραϊτσέφσκι (57΄Τζέτζε) Φοφανά (46΄Κυριάκου) Βελκόφσκι, Ναμπί (78΄Μούσα) Τρούγιτς (86′ Σαντίκ)Aσάντε, Σκόγκλουντ (46΄Στυλιανού)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τιουνκού (55΄)/Σκόγκλουντ (15΄)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / –

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηρακλής
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας