Μετρώντας λάθος τα πέναλτι! Πώς ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε δυο φορές στον ίδιο γύρο από την ΤΣΣΚΑ Σόφιας! (pics)

Στις 27 Σεπτεμβρίου του 1972 γράφτηκε ιστορία αφού εκείνο το απόγευμα ήταν η πρώτη φορά που χρειάστηκε να μπει ένας ελληνικός σύλλογος στην διαδικασία των πέναλτι για πρόκριση.

Αλλά αυτό που συνέβη δεν έχει προηγούμενο όχι μόνο για την Ελλάδα αλλά για ολόκληρο το ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο αφού ο διαιτητής μέτρησε λάθος, το ματς τελείωσε αλλά ήταν ουσιαστικά άκυρο και επαναλήφθηκε!

Μετά την εμφάνιση του στον τελικό κόντρα στον Άγιαξ το 1971, ο Παναθηναϊκός είχε λείψει μία σεζόν από την Ευρώπη, αφού τερματίζοντας τρίτος στο πρωτάθλημα δεν είχε καταφέρει να πάρει κάποιο από τα εισιτήρια. Η άνετη κατάκτηση του πρωταθλήματος το 1971-72 τον επανέφερε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, συμμετέχοντας εκείνη την σεζόν με την κλήρωση να τον φέρνει να αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Σόφιας από την οποία στις 13 Σεπτεμβρίου χάνει στη Βουλγαρία με 2-1, σε ένα ματς όπου ο Αργεντινός Βερόν έγινε ο πρώτος ξένος που σκόραρε για ελληνικό σύλλογο στο Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Δύο εβδομάδες μετά, στην κατάμεστη Λεωφόρο, ο Παναθηναϊκός προηγείται νωρίς 2-0 με γκολ των Χουάν Ραμόν Βερόν και Αρακέν Ντεμέλο , αλλά δέχεται στο δεύτερο ημίχρονο ένα τέρμα από τον Τρέγκοφ στο 67’ που ουσιαστικά στέλνει το ματς σε παράταση! Με ευκαιρίες κυλάει η παράταση με τους πρωταθλητές Ελλάδας σαφέστατα κουρασμένους να έχουν πάντως κάποιες καλές στιγμές με καλύτερη μία που «έπεσε» στον Δομάζο στο 100’ αλλά όχι στα πόδια αλλά στο κεφάλι του. Από κοντά, βρήκε τη μπάλα σε σέντρα με τακουνάκι του Βερόν, όμως την έστειλε λίγο έξω από το δοκάρι. Από την άλλη ο Βασίλης Κωνσταντίνου απέκρουσε από κοντά σουτ του Γκαγκανέλοφ βγαίνοντας γρήγορα στην άκρη της περιοχής.

Με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 2-1, η διαδικασία των πέναλτι έμενε ως μόνη λύση για να λυθούν οι λογαριασμοί. Ο Μίμης Δομάζος χτύπησε το πρώτο, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια, «παγώνοντας» τον κόσμο και η ΤΣΣΚΑ σκόραρε αμέσως μετά με τον Κόλεφ. Ο Γκραμάχο και ο Βερόν ήταν εύστοχοι για τους πράσινους, αλλά και οι Βούλγαροι με τον Νικοντίμοφ και τον Μαρασλίεφ (που ξεγέλασε τον Κωνσταντίνου σταματώντας πριν την εκτέλεση πλασάροντας περπατητά) επίσης έβαλαν τα δικά τους πέναλτι.

Και τότε συνέβη ένα απίστευτο και μοναδικό γεγονός στην ιστορία του θεσμού. Μετά την αποτυχημένη εκτέλεση του 7ου χτυπήματος που ήταν από τον Παραγουανό Ιράλα για τον Παναθηναϊκό (απέκρουσε εύκολα το κακό σουτ ο Φιλίποφ) το σκορ ήταν 3-2 υπέρ των Βουλγάρων αλλά απέμεναν ακόμα ένα χτύπημα για τον Παναθηναϊκό και δύο για την ΤΣΣΚΑ. Ωστόσο ο Σοβιετικός διαιτητής σφύριξε λήξη, ενώ ακόμα το παιχνίδι δεν είχε ολοκληρωθεί. Εάν ο Τρένκοφ (που είχε σειρά για την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας) δεν σκόραρε και ισοφάριζε ο Γονιός για τον Παναθηναϊκό όλα θα έπρεπε να κριθούν στο τελευταίο χτύπημα, όμως ο διαιτητής Λιπάτοφ διέπραξε το μοιραίο λάθος και από λανθασμένο υπολογισμό, πίστεψε ότι η διαδικασία των πέναλτι είχε κριθεί και μαθηματικά ανακηρύσσοντας νικήτρια την ΤΣΣΚΑ! Φυσικά ήταν ελάχιστες οι πιθανότητες που διατηρούσε ο Παναθηναϊκός για την ισοφάριση, αλλά υπήρχαν!

Τη συγκεκριμένη στιγμή, λόγω της πίκρας από τον αποκλεισμό επικράτησε αμηχανία και ελάχιστοι αντιλήφθηκαν το λάθος του διαιτητή. Προσπάθησε ο τότε πρόεδρος του Παναθηναϊκού, ο Μιχάλης Κίτσιος να του εξηγήσει το λάθος αλλά ήταν ανένδοτος. Κάποιοι έγραψαν εκείνη την εποχή, πως ο Λιπάτοφ μάλλον είχε μπερδευτεί με το ότι ακόμα και αν ισοφάριζε η ελληνική ομάδα, με το 2-1 του πρώτου αγώνα περνούσε η ΤΣΣΚΑ! Ίσως να ήταν έτσι, πάντως το λάθος το κατάλαβε ο Φέρεντς Πούσκας που είχε καθαρό μυαλό ακόμη και στις πιο δύσκολες στιγμές και έστειλε χωρίς χρονοτριβή τους παίκτες στα αποδυτήρια, ζητώντας τους να κάνουν αμέσως ντουζ! «Δεν είχαμε καταλάβει τι ακριβώς είχε γίνει και το μόνο που θυμάμαι έντονα είναι τον Πούσκας να μου λέει στα ισπανικά να κάνω μπάνιο. Το ίδιο έλεγε και στους άλλους γύρω μου, με αποτέλεσμα να κοιταζόμαστε περίεργα. Δεν ήξερα γιατί επέμενε τόσο, αλλά κατάλαβα μετά από λίγα λεπτά» μου είχε πει, το 2012, σε μία συνέντευξη ο Βερόν, ένας από τους σπουδαιότερους σε αξία ξένους παίκτες που αγωνίστηκαν στην Ελλάδα.

Όταν μετά από είκοσι λεπτά ο Σοβιετικός, μετά από συζήτηση με τον Γιουγκοσλάβο παρατηρητή Πόποβιτς, αντιλήφθηκε το λάθος του έτρεξε στα αποδυτήρια ζητώντας από τους παίκτες να βγουν να ολοκληρώσουν τη διαδικασία, αλλά ο Πούσκας δείχνοντας προς τα ντουζ του είπε πως είναι αδύνατον να συμβεί! Μάλιστα έκανε τον ανήξερο και ρωτούσε τον διαιτητή να του εξηγήσει τι είχε συμβεί! Όταν κλήθηκε ο Δομάζος να υπογράψει το φύλλο αγώνα, αρνήθηκε παρόντος και του παρατηρητή, αφού ο Σοβιετικός είχε γράψει πως ολοκληρώθηκε κανονικά η διαδικασία!

Την επόμενη μέρα ο Παναθηναϊκός υπέβαλλε ένσταση και όπως είναι ευνόητο δικαιώθηκε. Η ΟΥΕΦΑ μετά από δέκα μέρες πήρε απόφαση για την επανάληψη του αγώνα, πάλι στην Αθήνα. Ο αγώνας έγινε στις 26 Οκτωβρίου ωστόσο οι Βούλγαροι προηγήθηκαν νωρίς με τον Ζέκοφ στο 5’ και ολοκλήρωσαν την πρόκριση τους με ένα ακόμη γκολ στο δεύτερο ημίχρονο μόλις πενήντα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη με τον Στάνκοφ, κερδίζοντας 2-0. Ήταν η αρχή πάντως μιας κακής σχέσης των ελληνικών ομάδων με τη διαδικασία των πέναλτι μετρώντας από τότε μόνο αποκλεισμούς και μόλις δύο προκρίσεις!

Πηγή: bnsports.gr