Τα είδε όλα ο ΠΑΟΚ, αλλά νίκησε Λεβαδειακό… και τώρα ντέρμπι!

Χωρίς να εντυπωσιάσει, ο ΠΑΟΚ αγχώθηκε αρκετά κόντρα στον Λεβαδειακό και λίγο έλειψε να ισοφαριστεί στα τελευταία λεπτά, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 3-2 στην Τούμπα, για την 20ή αγωνιστική.

Ο Λεβαδειακός του έβαλε δύσκολα, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βρει τις λύσεις και να πάρει τη νίκη με 3-2 στην Τούμπα, για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan Super League!
Με πρωταγωνιστή τον Ντάντας, ο οποίος σκόραρε δύο φορές, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης αλλά δυσκολευόταν να δημιουργήσει τελικές απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα του Λεβαδειακού, ο οποίος είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 85′ με τον Γερεμέγεφ.
Έτσι, με αυτό το τρίποντο ο ΠΑΟΚ έπιασε τον Ολυμπιακό στην 3η θέση και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο εντός έδρας ντέρμπι της ερχόμενης Κυριακής (5/2) με τους «ερυθρόλευκους».

Στο μυαλό των κόουτς

Με το γνωστό του 4-2-3-1 παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Ρασβάν Λουτσέσκου, ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του για την αποψινή αναμέτρηση τους Αουγκούστο, Μπράντον, Μουργκ, Ελ Καντουρί, Κουαλιάτα, Κούρτιτς και Λύρατζη. Ο Κοτάρσκι ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, με τους Σάστρε, Κάργα, Κουλιεράκη και Ράφα Σοάρες αμυντική τετράδα μπροστά του. Σβαμπ και Ντάντας ήτα τα δύο χαφ, με Νάρει δεξί εξτρέμ, Τάισον αριστερό και τον Κωνσταντέλια πίσω από τον Ολιβέιρα.

Από την άλλη, ίδιο σύστημα επέλεξε και ο Γιάσμινκο Βέλιτς, ο οποίος επέλεξε τον Στογιάνοβιιτς τερματοφύλακα, με τους Τσάπρα, Βινίσους, Τζημόπουλο, Βήχο και Παναγιώτου ως πεντάδα στην άμυνα. Νταμπό και Μεχία ήταν το δίδυμο στον χώρο του κέντρου, με τους Νίκα και Μουτίνιο πίσω από τον Λούα Λούα.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι παίρνοντας από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιοτγώντας την πρώτη του τελική προσπάθεια στο 2ο λεπτό, με τον Ράφα Σοάρες να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και με τον Ντάντας να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά. Στο 10’ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, με τον Κάργα να κάνει όμορφη κάθετη πάσα και τον Νάρει να κάνει το γύρισμα για τον επερχόμενο Ντάντας, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0.

Ωστόσο, η χαρά του ΠΑΟΚ δεν κράτησε για πολύ, αφού μετά από αδράνεια στην άμυνά του στο 12’, ο Λούα Λούα πήρε πέναλτι από τον Κοτάρσκι, με τον διαιτητή Διαμαντόπουλο να δείχνει την άσπρη βούλα και να εμμένει στην απόφασή του αφού έλεγξε τη φάση και στο μόνιτορ. Ο Μουτίνιο εκτέλεσε εύστοχα στη δεξιά γωνία για το 1-1, «παγώνοντας» την Τούμπα στο 15’.

Ο Λεβαδειακός είχε την υπεροχή για 7-8 λεπτά σε εκείνο του σημείο του αγώνα, έχοντας και δοκάρι στο 18’ μετά από μια συρτή σέντρα-σουτ του Λούα Λούα που αιφνιδίασε τον Κοτάρσκι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ξανά την μπάλα στα πόδια του στη συνέχεια, προσπαθώντας να «ξεκλειδώσει» την πολυπρόσωπη άμυνα των φιλοξενούμενων. Παρ’ όλα αυτά, δυσκολευόταν πολύ να δημιουργήσει τελικές προσπάθειες. Στο 26’ ο Κωνσταντέλιας βρήκε χώρο αλλά σούταρε αδύναμα πάνω στον Στογιάνοβιτς, ενώ την ίδια τύχη είχε και ένα σουτ του Τάισον στο 37’. Τελικά, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο 45’+4’, όταν μετά από σέντρα του Ράφα Σοάρες ο Βήχος έδιωξε λανθασμένα πάνω στον Ντάντας, ο οποίος σούταρε όμορφα και με τη μία, σκοράροντας το δεύτερο τέρμα του στην βραδιά, για το 2-1!

Ο ΠΑΟΚ μπήκε επιθετικός και αποφασισμένος να πετύχει και τρίτο γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Κωνσταντέλια να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 50’, όταν βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Στογιάνοβιτς μετά από όμορφο γύρισμα του Νάρεϊ, πλασάροντας όμως πολύ ψηλά. Στο ίδιο λεπτό, ο Νάρεϊ έκανε υπέροχη ντρίπλα στον Παναγιώτου, αλλά σούταρε και εκείνος άστοχα, από πολύ πλεονεκτική θέση.

Η ομάδα του Λουτσέσκου συνέχισε να ασκεί μεγάλη πίεση στην άμυνα των αντιπάλων της, απειλώντας με συνεχόμενες στημένες φάσεις. Στο 61’ ο Νάρει εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Κάργας πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Κουλιεράκης πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με δικιά του κεφαλιά, για το 3-1. Ωστόσο, ο Λεβαδειακός ξαναμπήκε στο ματς στο 66’, όταν μετά από γρήγορη αντεπίθεση και αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΟΚ, ο Τσάπρας έπιασε δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλη περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στον Κάργα και να καταλήγει στα δίχτυα του Κοτάρσκι, για το 3-2! Αυτή ήταν η πρώτη φορά που Λεβαδειακός σκόραρε δύο φορές σε εκτός έδρας παιχνίδι του, μετά από 39 ματς πρωταθλήματος!

Στο 78′ ο Μουτίνιο βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Τόρο, αλλά ο Κοτάρσκι βγήκε έγκαιρα αναγκάζοντάς τον Βραζιλιάνο σε άσχημο τελείωμα, ενώ στο 85′ ο Λεβαδειακός έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Γερεμέγεφ να βρίσκεται σε πολύ πλεονεκτική θέση, αλλά να πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Στο 87′ ο Ολιβέιρα βγήκε τετ-α-τετ με τον Στογιάνοβιτς, αλλά το τελείωμά του πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων, με το 3-2 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου, 4-2-3-1): Κοτάρσκι – Σάστρε (80’ Βιεϊρίνια, 90’+3’ Νάσμπεργκ), Κάργας, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες – Σβαμπ (80’ Φελίπε Σοάρες), Ντάντας – Νάρεϊ (72’ Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας (80’ Μπίσεσβαρ), Τάισον – Ολιβέιρα

Στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Νινούα, Τζίμας.

Λεβαδειακός (Βέλιτς, 5-3-2): Στογιάνοβιτς – Τσάπρας, Βινίσιους, Τζημόπουλος, Βήχος (78’ Συμελίδης), Παναγιώτου – Μεχία (79’ Σακό), Νίκας, Νταμπό (67’ Γερεμέγεφ)– Μουτίνιο, Λούα Λούα (56’ Τ’ορο)

Στον πάγκο: Αγγελόπουλος, Δούμτσιος, Χάμοντ, Σαχπεκίδης