Βόλφσμπουργκ και Κολωνία διέσυραν Φράιμπουργκ και Βέρντερ Βρέμης

Η Φράιμπουργκ ήταν η ευχάριστη έκπληξη στο πρώτο κομμάτι της φετινής Bundesliga, όμως η επανέναρξη του πρωταθλήματος μετά από δίμηνη διακοπή υπήρξε… τραυματική για την ομάδα του Κρίστιαν Στράιχ, που γνώρισε τη συντριβή με 6-0 από τη Βόλφσμπουργκ και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση «αναπνοής» την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Η Αϊντραχτ εκμεταλλεύθηκε την ήττα της Φράιμπουργκ (αλλά και τη χθεσινή ισοπαλία της Λειψίας με τη Μπάγερν) και ανέβηκε δεύτερη, νικώντας στη Φρανκφούρτη 3-0 την ουραγό Σάλκε. Μαζί βρίσκεται και η Ουνιόν Βερολίνου, η οποία νίκησε με ανατροπή (3-1) τη Χοφενχάιμ, χάρη σε δύο κεφαλιές του στόπερ Ντανίλιο Ντοέκι κι ένα γκολ του Λέβελινγκ στις καθυστερήσεις.

Η Στουτγκάρδη, με τον Ντίνο Μαυροπάνο στη βασική ενδεκάδα, ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Μάιντς και παραμένει στη διακεκαυμένη ζώνη, ενώ η Μπόχουμ επιβλήθηκε 3-1 της Χέρτα και την άφησε στην προτελευταία θέση. Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος έμεινε στον πάγκο της Μπόχουμ, ενώ ο Κώστας Σταφυλίδης ήταν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού.

Απίθανα πράγματα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα Κολωνία-Βέρντερ Βρέμης, στο «Ράιεν Ένερτζι Στάντιον».

Οι γηπεδούχοι του Στέφεν Μπάουμγκαρτ άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Λίντον Μάινα και στο 36ο το είχαν φτάσει στο 5-0 (!), πριν μειώσει δύο λεπτά αργότερα ο Γερμανός διεθνής Νίκλας Φίλκρουγκ, με το πρώτο μέρος της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με αυτό το πολύ ασυνήθιστο σκορ.

Ένα γκολ του Έλιες Σκίρι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και το αυτογκόλ του Μάρκο Φριντλ διαμόρφωσαν το τελικό 7-1 κι έδωσαν στην Κολωνία μια από τις μεγαλύτερες σε έκταση νίκες στην Ιστορία της στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Εκτός των εντυπώσεων, ωστόσο, το συγκρότημα της Βόρειας Ρηνανίας-Βεστφαλίας κέρδισε και την ουσία, αφού με τους τρεις βαθμούς έκανε σημαντικό άλμα στην κατάταξη (10ο), στο +5 από τη 16η Στουτγάρδη και τη θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 16ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στη Bundesliga έχουν ως εξής:

Λειψία-Μπάγερν Μονάχου            1-1
(52΄ Χάλστενμπεργκ – 37΄ Τσούπο-Μότινγκ)

Ουνιόν Βερολίνου-Χοφενχάιμ        3-1
(73΄, 89΄ Ντοέκι, 90+6΄ Λέβελινγκ – 43΄ Μπεμπού)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Σάλκε       3-0