Οι ημιτελικοί του Champions League που πήραν «φωτιά»

Μάντσεστερ Σίτι και Ρεάλ Μαδρίτης προσέφεραν ένα σπάνιο θέαμα στο «Ετιχαντ». Το επιβλητικό 4-3 του πρώτου ημιτελικού δικαίωσε όλους τους ποδοσφαιρόφιλους και ταυτόχρονα οι δύο ομάδες έγραψαν ιστορία.

Τα εφτά γκολ που σημειώθηκαν αποτελεί ρεκόρ παραγωγικότητας σε μία αναμέτρηση ημιτελικού Champions League. Είναι μόλις η 3η φορά από την περίοδο 1992-93, όπου μας… συστήθηκε το Champions League που μπαίνουν 7 γκολ σε μία αναμέτρηση ημιτελικού champions League.

Την περίοδο 2017-18 η αναμέτρηση Λίβερπουλ – Ρόμα είχε λήξει ισόπαλη 5-2, ενώ με το ίδιο σκορ είχε τελειώσει και ο αγώνας Αγιαξ – Μπάγερν τη σεζόν 1994-95.

Αυτή είναι η 17η φορά που σε έναν ημιτελικό μπήκαν πάνω από πέντε γκολ. Τρεις φορές σημειώθηκαν εφτά γκολ, μία έξι και δεκατρεις φορές μπήκαν πέντε γκολ.

Τα τρία τέρματα που πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης δεν αποτελεί ρεκόρ, καθώς σε αναμετρήσεις που έχουν μπει συνολικά πάνω από πέντε γκολ σε ημιτελικό Champions League, έχει συμβεί άλλες τρεις φορές.

Οσον αφορά τα μεγάλα αποτελέσματα μόλις δύο φορές έχουν φύγει νικητές οι φιλοξενούμενοι, ενώ μια φορά το παιχνίδι έχει έρθει ισοπαλία.