ΑΕΛ – ΑΚΡΙΤΑΣ: Ο Τόρρες μίλησε τελευταίος και το μοίρασε για τις δύο ομάδες

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο «Άλφαμεγα» μεταξύ της ΑΕΛ και του Ακρίτα, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται ισόπαλες 2-2.

Προηγήθηκε με Γαβριήλ ο Ακρίτας, το γύρισε σε δύο λεπτά με Κατσανίκλιτς η ΑΕΛ, τον τελευταίο λόγο όμως είχε Τόρρες που διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Α’ Ημίχρονο

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 7ο λεπτό για την ΑΕΛ. Ο Μιραλάς έπιασε το δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής του Ακρίτα, ο Περντρέου όμως έδιωξε δύσκολα.

Στο 13ο λεπτό ο Μιραλάς απείλησε ξανά την εστία του Ακρίτα, το σουτ του όμως από πλάγια θέση μπλόκαρε ο Περντρέου.

Στην πρώτη του τελική όμως στο παιχνίδι, ο Ακρίτας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 22ο λεπτό. Ο Γαβριήλ εκμεταλλέυτηκε την κάθετη του Σέχιτς και με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή της ΑΕΛ νίκησε τον Μούριελ για να ανοίξει το σκορ.

Ο Ακρίτας πήρε ψυχολογία από το γκολ και τρία λεπτά αργότερα άγγιξε το 2-0. Έγινε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή της ΑΕΛ από τον Εράσο, ο Τόρρες όμως μπροστά από την εστία του Μούριελ δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε και η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 31ο λεπτό η ΑΕΛ πλησίασε στην ισοφάριση και πάλι με δράστη τον Μιραλάς. Ο Βέλγος εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, ο Περντρέου ακούμπησε με δυσκολία την μπάλα, που βρήκε στο δοκάρι και έφυγε κόρνερ.

Η ΑΕΛ προσπάθησε στη συνέχεια να φέρει το ματς στα ίσα, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως τίποτα δεν άλλξε και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με τον Ακρίτα να έχει το προβάδισμα με 1-0.

Β’ Ημίχρονο

Χωρία αξιόλογη φάση κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 57ο λεπτό για τον Ακρίτα. Ο Γαβριήλ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, το σουτ του όμως δεν βρήκε στόχο για να απειλήσει τον Μούριελ.

Η ΑΕΛ έδειχνε να δυσκολεύεται να φτιάξει αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Ακρίτα, αλλά μέσα σε δύο λεπτά κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με δύο γκολ του Κατσανίκλιτς.

Αρχικά, στο 61ο λεπτό, ο Τεσέιρα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή του Ακρίτα, ο Περντρέου απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Κατσανίκλιτς από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Κάσα έκανε το παράλληλο γύρισμα μέσα από την περιοχή του Ακρίτα και ο Κατσανίκλιτς με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, για να γυρίσει έτσι το παιχνίδι για την ΑΕΛ.

Ο Ακρίτας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 73ο λεπτό. Ο Τόρρες με ωραία κεφαλία έπειτα από σέντρα του Λόπες νίκησε τον Μούριελ και ισοφάρισε ξανά.

Στο 84ο λεπτό ο Ακρίτας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει ξανά προβάδισμα. Ο Τόρρες έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ και επιχείρησε το σουτ, ο Μούριελ όμως έδιωξε δύσκολα.

Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και έτσι οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 2-2.

ΑΕΛ: Μούριελ, Παντελή, Τεσέιρα, Φιλίποβιτς (46′ Μπιλοβάρ), Τζάλμα, Νταβόρ, Παπαφώτης, Μεντόσα, Μιραλάς (46′ Κατσανίκλιτς), Κάσα (64′ Μπεραχίνο), Μιλιτσεάνου (46′ Ρόμο).

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Σιλβέστρος, Τσιμπόλα, Τσέρνιχ, Ιωάννου, Κοντινέλα.

Ακρίτας: Περντρέου, Κονέ (75′ Κλεμέντε), Άμπραχαμ, Εράσο, Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Σέχιτς, Τόρρες (89′ Δημοσθένους), Σαραβάνια, Καραγιάννης (75′ Αμπντουσαλάμοφ), Αραούχο.

Στον πάγκο: Kαστεγιάνι, Πάζαρος, Παουγκέν, Σουλεϊμάν, Ντραμέ, Ντα Σίλβαμ Ντουμπόφ, Φαουριέλ, Βάσκο

Κίτρινες: Ρόμο, Νταβόρ/Αραούχο, Γαβριήλ