Με Τάνκοβιτς λυτρωτή επέστρεψε στα τρίποντα η Πάφος

Με ένα γκολ που πέτυχε ο Τάνκοβιτς στο 79ο λεπτό, η Πάφος επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας με 1-0 την ΑΕΛ στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ έφτασε στους 48 βαθμούς, ένα λιγότερο από το ΑΠΟΕΛ. Με την ήττα της αυτή, η ΑΕΛ έχασε όλες τις ελπίδες που είχε για να μπει στην πρώτη εξάδα.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Πάφος, η οποία επιδίωξε ένα γρήγορο, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μπρούνο έκανε το διαγώνιο σουτ, από τα αριστερά της περιοχής, το οποίο ωστόσο έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Τάνκοβιτς άδειασε υπέροχα τον Τεσέιρα και έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η πίεση της Πάφου συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, έχοντας κάποιες καλές προϋποθέσεις, ενώ αξιόλογη φάση υπήρχε στο 28’ όταν ο Ζάιρο έκανε το διαγώνιο σουτ που έφυγε λίγο έξω. Στο 33’ είχαμε ένα σουτ του Μπρούνο που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ ήρθε στο 37ο λεπτό, όταν ο Μιλιντσεάνου έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, με τον Ρομό να κάνει σε πρώτο χρόνο το σουτ το οποίο όμως ήταν αδύναμο και κατέληξε στην αγκαλιά του Ίβουσιτς. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Πιο δυνατά μπήκε στην επανάληψη η Πάφος, θέλοντας να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα. Στο 49΄ κατάφερε να πετύχει γκολ με το Παλάσιο, ωστόσο μετά από τον έλεγχο του VAR ξεκίνησε από αντικανονική θέση.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και η ΑΕΛ κατάφερε να απομακρύνει οποιεσδήποτε επικίνδυνες προϋποθέσεις δημιουργούσε η Πάφος.

Ο Χένινγκ Μπεργκ έκανε και αλλαγές για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας τους, αλλά χωρίς να καταφέρνει να βρει ξεκάθαρες φάσεις.

Εκεί που δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο προς τα δίκτυα, στο 79ο λεπτό ο Ζάιρο γύρισε την μπάλα στον Τάνκοβιτς, ο οποίος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στα τελευταία δέκα λεπτά δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό και η Πάφος πήρε την σημαντική νίκη.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο (90+2 Πελάζιο), Χέσταντ (65΄ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς, Μπρούνο, Ντράγκομιρ (73΄ Μπετανκόρ), Μπάιριτς, Ταβάρες

ΑΕΛ:  Ολιβέιρα, Τεσέιρα, Νταβόρ, Παπαφώτης, Παντελή, Τσέρνιχ (88΄ Κολιάς), Μιλιντσεάνου (69΄ Χάσα), Τζάλμα, Κοντινέλα (82΄ Μπεραχίνο), Ρομό, Ντέγοεστ

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Γεωργίου Χαράλαμπος