Το «καθάρισε» στο δεύτερο μέρος και πάει φουριόζος για τον «τελικό» με την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός με τον Ιωαννίδη να σκοράρει 15 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και τον Σπόραρ να ολοκληρώνει μια επίθεση playstation “καθάρισε” τον Βόλο με 2-0 και περιμένει την Κυριακή την ΑΕΚ στην Λεωφόρο σε ένα ματς “τελικό” για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός με τον Ιωαννίδη να σκοράρει 15 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου και τον Σπόραρ να ολοκληρώνει μια επίθεση playstation όπου οκτώ πράσινοι άλλαξαν δεκαπέντε πάσες πριν ο Σλοβένος στείλει τη μπάλα στα δίχτυα “καθάρισε” τον Βόλο με 2-0 και πλέον περιμένει την Κυριακή (30/4) την ΑΕΚ στην Λεωφόρο σε ένα ματς “τελικό” για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το τριφύλλι πήρε ένα ακόμη διπλό, και ένα σημαντικό τρίποντο και πλέον είναι στο +3 από την Ένωση που αντιμετωπίζει την Τετάρτη το βράδυ τον ΠΑΟΚ στην OPAP Arena.

Οι πράσινοι στο πρώτο μέρος αντιμετώπισαν δυσκολίες, δεν κατάφεραν παρά τις ευκαιρίες που έκαναν να ανοίξουν το σκορ κόντρα σε μια ομάδα που τους βάζει δύσκολα. Ο Ιωαννίδης όμως έλυσε το “γόρδιο δεσμό” μόλις 15” μετά την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο από ασίστ του Μαντσίνι.

Και εν συνεχεία οι πράσινοι βρήκαν και δεύτερο γκολ όταν άλλαξαν την μπάλα πανέμορφα οκτώ ποδοσφαιριστές με τον Μαντσίνι να κάνει και πάλι την ασίστ προς τον Σπόραρ ο

Πέντε αλλαγές ο Γιοβάνοβιτς

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε την ομάδα του στο γήπεδο του Βόλου με πέντε αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση της Τούμπας και ενόψει του αγώνα με την ΑΕΚ στη Λεωφόρο.

Οι Κώτσιρας, Σάρλια, Μαντσίνι, Βέρμπιτς και Ιωαννίδης πήραν θέση στο αρχικό σχήμα αντί των Σάντσες, Σένκεφελντ, Κουρμπέλη, Μπερνάρ και Σπόραρ που πήραν και κάποιες ανάσες για να ξεκουραστούν ενώ ο αρχηγός έμεινε στον πάγκο και για να προφυλαχθεί λόγω καρτών.

Ο Μπρινιόλι βρέθηκε κάτω από τα γκολπόστ, με τον Κώτσιρα να παίζει δεξιά και τον Χουάνκαρ αριστερά ενώ οι Σάρλια – Μάγκνουσον βρέθηκαν στο κέντρο της άμυνας. Ο Πέρεθ έπαιξε ως αμυντικό χαφ με τους Τσέριν και Μαντσίνι δίπλα του. Ο Παλάσιος ξεκίνησε στο δεξί άκρο, ο Βέρμπιτς στο αριστερό και ο Ιωαννίδης στην κορυφή.

Υπεροχή αλλά όχι γκολ για τον Παναθηναϊκό

Το τριφύλλι είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, έκανε αρκετές τελικές, κέρδισε οκτώ κόρνερ, δεν άφησε τον Βόλο να κάνει ούτε μια φάση προς την εστία του Ιταλού κίπερ αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ που ήθελε ώστε στη συνέχεια να ανοίξει την άμυνα της ομάδας της Μαγνησίας και να διαχειριστεί ευκολότερα την αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι αμύνονταν εξαιρετικά ενώ και ο Κότνικ όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί για να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα και να κρατήσει το μηδέν στην εστία του Βόλου στα πρώτα λεπτά λεπτά.

Τέρμα στα 15” ο Ιωαννίδης

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο 45λεπτο χωρίς αλλαγές και βρήκε γκολ από τα αποδυτήρια. Ο Μαντσίνι έκανε κίνηση δεύτερου φορ, ο Κώτσιρας τον είδε και του πέρασε την κάθετη πάσα, ο Αργεντινός γύρισε στο κατάλληλο σημείο για τον Ιωαννίδη και ο Έλληνας επιθετικός δεν είχε πρόβλημα να πλασάρει σε κενή εστία ουσιαστικά για το 1-0.

Αυτό ήταν το έβδομο γκολ στη χρονιά για τον Ιωαννίδη που πέτυχε ρεκόρ καριέρας καθώς ποτέ μέχρι σήμερα δεν είχε πετύχει επτά τέρματα σε μια σεζόν.

Με τη σέντρα ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά όταν ο Παλάσιος έδωσε στον Βέρμπιτς ο οποίος έκανε το σουτ με τη μία αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

Οι πράσινοι είχαν μια ακόμη καλή τελική στο 53′ όταν ο Ιωαννίδης έδωσε στον Παλάσιος. Ο Αργεντινός που βρέθηκε σε καλή θέση εκτός περιοχής, γύρισε, έκανε το σουτ και ο Κότνικ μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Οκτώ παίκτες, δεκαπέντε πάσες και γκολ…

Στο 65′ ο Παναθηναϊκός κυκλοφόρησε ωραία τη μπάλα με οκτώ ποδοσφαιριστές να αλλάζουν δεκαπέντε πάσες, τον Σπόραρ με τακουνάκι να βρίσκει τον Παλάσιος, αυτός άνοιξε δεξιά στον Μαντσίνι και ο Αργεντινός έβγαλε άλλη μια σέντρα πάρε βάλε προς τον Σλοβένο φορ ο οποίος με κεφαλιά ψαράκι νίκησε τον Κότνικ, έγραψε το 2-0, και “κλείδωσε” το τρίποντο για το τριφύλλι.

Έδωσε έτσι την ευκαιρία στον Ιβάν Γιοβάνοβιτς να προχωρήσει σε νέες αλλαγές και να ξεκουράσει κάποιους ποδοσφαιρστές του ενόψει του τελικού της Κυριακής με αντίπαλο την ΑΕΚ.

Στο 73′ ο Παναθηναϊκός απείλησε ξανά όταν ο Σάρλια που είχε μείνει στην επίθεση μετά από κόρνερ πήρε τη μπάλα, έκανε μια ντρίμπλα εκτός περιοχής, και το σουτ αλλά ο Κότνικ μπλόκαρε.

Ο Βόλος που δεν είχε ούτε τελική μέχρι εκείνο το σημείο άρχισε να πατάει και αυτός περιοχή και έφτιαξε κάποιες τελικές όχι όμως προς την εστία καθώς και τις δύο φορές η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο φινάλε του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε άλλη μια κλασική ευκαιρία για να γράψει το 3-0. Ο Μπερνάρ έκανε την κάθετη πάσα προς τον Σπόραρ που βγήκε τετ α τετ με τον Κότνικ που κατάφερε να κόψει την πορεία της μπάλας και να γλιτώσει την ομάδα του από τρίτο τέρμα.

ΒΟΛΟΣ: Κότνικ, Άλχο, Πίρινεν, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης (46′ Μπαριάντος), Μεταξάς, Τσιρίνος (67′ Πίρες), Γκάγκι (67′ Σι), Ντέλετιτς (79′ Καρτάλης), Οζέγκοβιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (74′ Πούχατς), Πέρεθ, Τσέριν (69′ Τσόκαϊ), Μαντσίνι, Παλάσιος (60′ Μπερνάρ), Βέρμπις (69′ Κλεϊνχέισλερ), Ιωαννίδης (60′ Σπόραρ).

Πηγή: sport24.gr