(ΒΙΝΤΕΟ) Τους έκανε ότι ήθελε αλλά… έχασε το σίγουρο / Ήταν η φάση του αγώνα

Του ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Έχουμε και λέμε…

Η Ανόρθωση ξεκίνησε τον αγώνα με τη Σαλαμίνα με μεγάλη ευκαιρία του Κατσαράβα.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Σίμπσον άνοιξε το σκορ για τη Σαλαμίνα.

Μέχρι να προλάβουν να πανηγυρίσουν οι γηπεδούχοι, το σκορ ήταν 1-1 με τέρμα του Ράγιος.

Σε 207 δευτερόλεπτα αγώνα, από το πρώτο σφύριγμα δηλαδή του διαιτητή μέχρι τη μπάλα από το σουτ του Ράγιος να καταλήγει στο τέρμα, χορτάσαμε ποδόσφαιρο που δεν χορταίνουμε σε… ολόκληρους άλλους αγώνες.

Από εκεί και πέρα στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε γρήγορο ρυθμό στο παιγνίδι αλλά δεν είχαμε τις πολλές κλασσικές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.

Όλα αυτά τα είχαμε όμως στην επανάληψη.

Και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για άλλα τέρματα, αλλά όταν στο 65’ ο Γκαλίτσιος πετύχαινε τέρμα ανατροπής, οι περισσότεροι θεώρησαν ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η Ανόρθωση θα έφευγε με το τρίποντο καθώς μας έδειξε μέχρι τώρα ότι έχει τον τρόπο να παγώνει τους αγώνες εκεί που πρέπει, να κόβει το ρυθμό του αντιπάλου και να πετυχαίνει το ζητούμενο.

Οι παίχτες της Σαλαμίνας είχαν όμως άλλα σχέδια. Οι ερυθρόλευκοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η Ανόρθωση δεν κατάφερε να παγώσει το παιγνίδι και να κρατήσει μπάλα, ενώ για πρώτη φορά φέτος η άμυνα των φιλοξενουμένων δεν ενέπνεε τόση εμπιστοσύνη.

Και αυτό φάνηκε από το διπλό λάθος στο τέρμα της ισοφάρισης της Νέας Σαλαμίνας.

Πάμε λίγα λεπτά αργότερα όμως, όπου η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ.

Στο 77’ του αγώνα και τρία λεπτά μετά την ισοφάριση της Σαλαμίνας, η μπάλα έφθασε στον Τορνίκε Οκριασβίλι.

Ο Γεωργιανός ξεκίνησε την κάθετη κούρσα, άφησε πίσω του όποιον αντίπαλο προσπάθησε να τον αναχαιτίσει και το μόνο που χρειαζόταν ήταν από πολύ κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Προτίμησε ο Γεωργιανός όμως να σημαδέψει τη γωνιά στο δεξί κάθετο δοκάρι με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω.

Παρατήρηση. Αριστερά βρισκόταν ο Ντούρις εντελώς ακάλυπτος ο οποίος αν δεχόταν πάσα από την Γεωργιανό, απλά θα είχε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Υπάρχει φυσικά η ένταση του αγώνα και η πρώτη σκέψη ενός ποδοσφαιριστή σε τέτοιο σενάριο, που ήταν να σουτάρει ο ίδιος. Και καλά έκανε στην τελική απλά σημάδεψε λάθος.

Αν ο Οκριασβίλι πετύχαινε ένα τρίτο τέρμα εκεί, μπορεί και να σκότωνε σε μεγάλο βαθμό το παιγνίδι. Θα έμενε ακόμη ένα «γερό» 15λεπτο αλλά η ψυχολογία των παιχτών της Σαλαμίνας, αν δεχόταν και δεύτερο τέρμα δευτερόλεπτα μετά το δικό της όπως και στην περίπτωση του πρώτου, θα έπεφτε σε βαθμό που θα άλλαζε εντελώς το μομέντουμ του αγώνα.