Καρμιώτισσα-ΑΠΟΕΛ 1-2: Έκανε τα εύκολα δύσκολα και ανέβηκε κορυφή

Το ΑΠΟΕΛ έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως, στο τέλος κατάφερε να κερδίσει την Καρμιώτισσα με 2-1 στο Τσίρειο και να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Δώνης και Ηλία τα γκολ των γαλαζοκιτρίνων, μείωσε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ο Ντούρις.

Α’ ΗΜΧΡΟΝΟ: Κάπως καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Καρμιώτισσα, η οποία προσπάθησε να αιφνιδιάσει το ΑΠΟΕΛ, χωρίς ωστόσο να πετύχει κάτι το ιδιαίτερο.

Στο 15ο λεπτό είχαμε την πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Κβιλιτάια πήρε την κεφαλιά, μετά απο κόρνερ του Σαρφό με τον Κνόμπλοχ να αποκρούει σταθερά.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντούμπια έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει έξω. Στο 24ο λεπτό ο Κουλιμπαλί πήρε την κεφαλια απο πολύ κοντά, την οποία απέκρουσε ο Μπέλετς.

Στο 33’ είχαμε μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, όταν ο Ντάλσιο έκανε το σουτ απο κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα το ΑΠΟΕΛ έχασε ακόμα μια ευκαιρία και πάλι με τον Ντάλσιο, ο όποιος μέσα απο την περιοχή έκανε το σουτ, αλλά ο Κνόμπλοχ απέκρουσε.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο α’ μέρος, όπου στο τέλος έληξε 0-0.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για το ΑΠΟΕΛ, καθώς στο 48ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ.  Ο Φεράρι έκανε τη σέντρα και ο Δώνης πήρε τη δυνατή κεφαλιά, νικώντας τον Κνόμπλοχ.

Το γκολ όπως ήταν λογικό βοήθησε το ΑΠΟΕΛ, το οποίο ήταν πολύ καλύτερο στην συνέχεια.  Στο 53ο λεπτό, ήταν η εξαιρετική ατομική ενέργεια από τον Σαρφό που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε έξω

Η Καρμιώτισσα μετά το 60’ προσπάθησε να γίνει πιο επιθετική και στο 66’ έχασε μεγάλη φάση. Ο Ελ Αλουχί έκανε το σουτ και η μπάλα περνά μόλις δίπλα απο το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπέλετς.

Το ΑΠΟΕΛ ωστόσο καταφέρνει στο 78’ να πετύχει και δεύτερο γκολ. Λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγώνα ο Ηλία πήρε τη πάσα από τον Δώνη και νίκησε τον Κνόμπλοχ.

Η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών προσπάθησε να αντιδράσει και στο 86’ με τον Ντούρις από πού κοντά κατάφερε να σκοράρει.

Το γκολ αυτό δεν άλλαξε τα δεδομένα και το ΑΠΟΕΛ κράτησε τη νίκη μέχρι το τέλος.

Καρμιώτισσα (Σ.Αυγουστή): Κνόμπλοχ, Τάντι (46′ Τζανακάκης), Σελούτσκα (52′ Αβραάμ), Μαλόνε, Ντούμπια, Κουλιμπαλί (60′ Καλτσάς), Ελ Αλουχί (82′ Ανδρονίκου), Γκραντινάρου (60′ Χατζηβασίλης), Μίκο, Ντούρις, Νεοφύτου.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Καρώ, Φεράρι, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο, Δώνης (89′ Ντβάλι), Μαρκίνιος (78′ Ντονγκαλά), Κβιλιτάια (78′ Ηλία).