Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε στο Λονδίνο ο Ολυμπιακός και κοιτάζει την 3η θέση

Ο Ολυμπιακός έφυγε με την ήττα από το Λονδίνο, καθώς παρά την προσπάθειά του, η Γουέστ Χαμ ήταν εκείνη που πήρε τη νίκη με 1-0 για την 4η αγωνιστική του Europa League. Ο Πακετά πέτυχε το γκολ στο 73′, δοκάρι είχε ο Καμαρά στο 86′.

Ο Ολυμπιακός έκανε μεγάλη προσπάθεια στο London Stadium, όμως δεν τα κατάφερε. Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν 1-0 από τη Γουέστ Χαμ για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Ο Πακετά πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να έχει ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, με μεγαλύτερη το δοκάρι του Καμαρά στο 86′, ενώ ακολούθησε καλή στιγμή του Ροντινέι.

Στη βαθμολογία, ο Ολυμπιακός έμεινε στους τέσσερις βαθμούς και πλέον οι ελπίδες για την παραμονή στo Europa League μειώνονται, καθώς η Γουέστ Χαμ και η Φράιμπουργκ είναι στο +5, δύο αγωνιστικές από το φινάλε. Οι ερυθρόλευκοι είναι στην 3η θέση που οδηγεί στα μπαράζ για τη φάση των 16 του Conference League στο +3 από την Μπάτσκα Τόπολα.

Στην επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από την Φράιμπουργκ (30/11, 19:45), ενώ η Γουέστ Χαμ αντιμετωπίζει την Μπάτσκα Τόπολα στη Σερβία (30/11, 19:45).

Το ματς

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ παρέταξε την ομάδα του με σφιχτό άξονα και συγκεκριμένα τριάδα τους Έσε, Καμαρά, Αλεξανδρόπουλο, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ξεκίνησε ο Γιόβετιτς. Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσαν να μειώσουν την απειλή της Γουέστ Χαμ.

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε χαμηλά τον ρυθμό, πίεζε ψηλά και επιχειρούσε να αξιοποιήσει στιγμές στην αντεπίθεση. Η Γουέστ Χαμ από την πλευρά της ήταν πιο απειλητική. Στο 13′ ο Πακετά τροφοδότησε τον Μπενραχμά στην αριστερή πλευρά, ο Βραζιλιάνος έκανε το φαλτσαριστό σουτ, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει.

Ο τερματοφύλακας των Πειραιωτών ήταν σε ετοιμότητα, όποτε χρειάστηκε, όπως στο 14′ όταν και μπλόκαρε κεφαλιά του Αγκέρ. Ο Μαροκινός στόπερ προσπαθούσε με το κεφάλι του να δοκιμάσει την άμυνα του Ολυμπιακού, χωρίς όμως μεγάλη ευκαιρία. Στο 32′ τα σφυριά είχαν καλή στιγμή. Ο Μπενραχμά συνέκλινε από τα αριστερά, πλάσαρε, με τον Πασχαλάκη να διώχνει.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους παρέμεινε το μηδέν, με τον Ολυμπιακό να έχει την στιγμή του στο 36′. Ο Έσε είδε εξαιρετικά τον Ορτέγκα στα αριστερά. Ο Αργεντινός γέμισε στην περιοχή, με τον Ποντένσε να πιάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά να αστοχεί.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρος ο Ολυμπιακός ήταν πιο επιθετικός, κρατούσε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του και επιχειρούσε να απειλήσει. Στο 52′ ο Φορτούνης είχε τελική από δύσκολη γωνία, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Μαρτίνεθ πέρασε τον Ελ Κααμπί στη θέση του Γιόβετιτς.

Στο 63′ τα σφυριά απείλησαν με σουτ του Γουόρντ Πράους, με τον Πασχαλάκη να πέφτει και να μπλοκάρει. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπενραχμά κοντρόλαρε στην περιοχή, όμως γι’ ακόμη μία φορά η άμυνα του Ολυμπιακού αντέδρασε σωστά.

Η Γουέστ Χαμ εκμεταλλεύτηκε το καλό της διάστημα και κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Στο 73ο λεπτό ο Γουόρντ Πράους με εξαιρετικο τρόπο βρήκε τον Πακετά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, με τον Βραζιλιάνο να στέλνει με τη μία την μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά ο βοηθός ακύρωσε το γκολ, όμως το VAR διόρθωσε την απόφαση, καθώς καλυπτόταν από τον Ορτέγκα.

Ο Ολυμπιακός πίεσε προς το φινάλε του αγώνα και έφτασε κοντά στην ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις. Στο 86′, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Πορόζο πήρε την πρώτη με κεφαλιά, με την κεφαλιά του Μαντί Καμαρά στη συνέχεια να σταματάει στο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ροντινέι ντρίμπλαρε, σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως αστόχησε. Έτσι, το 1-0 έμεινε έως το φινάλε.

Πηγή: Sport24.gr