Το κιτρινοπράσινο τρένο… πάτησε και το ΑΠΟΕΛ και ξέφυγε στο +4

Το κιτρινοπράσινο τρένο… πάτησε και το ΑΠΟΕΛ και καλπάζει προς τον τίτλο. Η ΑΕΚ κέρδισε τους γαλαζοκίτρινους στο ντέρμπι κορυφής με 2-1 χάρη στα τέρματα των Γκαρθία στο 2′ και Φαράζ στο 58′, ξέφυγε στο +4 και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα της Πάφος FC με την Ομόνοια για να διαπιστώσει τις διαφορές μετά το τέλος της 21ης αγωνιστικής. Ο Μαρκίνιος μείωσε για το ΑΠΟΕΛ στο 88′.

Η ομάδα του Όλτρα ανέβηκε στους 50 βαθμούς και η αντίστοιχη του Μιλόγεβιτς έμεινε στους 46.

Γκολ από τα αποδυτήρια όπως λέμε για την ΑΕΚ! Ο Γκιούρτσο γέμισε στην περιοχή από στημένη φάση, έγινε η πρώτη κεφαλιά, ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς, ο Λόπες γύρισε με το κεφάλι στον Γκαρσία που εξ επαφής με νέα κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΚ συνέχισε δυναμικά ενώ ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε να ανασυνταχθεί μετά το άσχημο ξεκίνημα. Εκεί που βρήκε ευκαιρίες ο ΑΠΟΕΛ απέναντι του ήταν ο Πίριτς αφού ο Βόσνιος σταμάτησε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες των γαλαζοκίτρινων. Στην συνέχεια κατοχή ήταν στην ομάδα του Μιλόγεβιτς, με την ΑΕΚ να βγαίνει στην κόντρα και να δοκιμάζει να πετύχει το δεύτερο γκολ. Μετά το πρώτο μισάωρο η ΑΕΚ κέρδισε και πάλι μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε με κάποια μακρινά σουτ να απειλήσει ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το ΑΠΟΕΛ μπήκε κυνηγώντας την ισοφάριση και στο 49ο λεπτό έφτασε κοντά όταν ο Εφραίμ με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Πίριτς. Η ΑΕΚ απάντησε με διπλή ευκαιρία καθώς σε πρώτο χρόνο πήρε την κεφαλιά ο Λόπες, ο Μπέλετς απέκρουσε ασταθώς και σε δεύτερο χρόνο ο Άλτμαν με προβολή έστειλε την μπάλα έξω. Στο 60ο λεπτό η ΑΕΚ ισχυροποίησε το προβάδισμα της σημειώνοντας και δεύτερο γκολ. Ο Γιάκολις γύρισε στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Φαράζ ο οποίος με ένα δυνατό σουτ διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα του. Η ομάδα της Λάρνακας χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα προστατεύσε το προβάδισμα. Ο ΑΠΟΕΛ είχε την κατοχή αλλά δεν απειλούσε ουσιαστικά, κατάφερε να μειώσει λόγο πριν το τέλος όταν ο Ντονγκαλά έκανε την σέντρα και ο Μαρκίνιος με το στήθος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως η νίκη βάφτηκε κιτρινοπράσινη. Η ομάδα της Λευκωσίας είχε καλή φάση στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως ο Κβιλιτάια μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

ΑΕΚ (Χ.Λ. Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Λέδες, Φαράζ (90′ Γκονζάλεθ), Λόπες (79′ Κάσας), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Πονς (90′ Ρόμο), Γκιούρτσο (40′ Γιάκολις), Άλτμαν (79′ Σανχούρχο), Γκαρθία.

-Στον πάγκο: οι Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ, Κάσας, Σανχούρχο, Ρόμο, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Ναούμ, Γιάκολις, Μάμας.

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Κονσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο (79′ Ντονγκαλά), Μπεν (64′ Μακέντα), Εφραίμ (64′ Μαρκίνιος), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κουπεπίδης, Καρώ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Μακέντα.

Κίτρινες: Γκαρσία, Τόμοβιτς, Ροσάλες / Φεράρι

Διαιτητής: Costa Verissimo Fabio Jose
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος