Ξεκινά η β’ φάση του κυπέλλου με ντέρμπι

Η β’ φάση του κυπέλλου Coca Cola ανοίγει σήμερα με δυο παιχνίδια, ΑΕΛ-Απόλλων και Σαλαμίνα-ΑΕΚ. Αμφότερα θα ξεκινήσουν στις 19:00.

Οι αγώνες είναι μονοί και σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι.

Πρόκειται για δυο αμφίρροπα παιχνίδια, με το ντέρμπι της Λεμεσού να συγκεντρώνει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον. ΑΕΛ και Απόλλων θα αναμετρηθούν για πρώτη φορά στη φετινή περίοδο, μετά τον αγώνα που δεν ξεκίνησε ποτέ στο πρωτάθλημα και έφερε το μηδενισμό των ομάδων.

Στην άλλη αναμέτρηση ελαφρύ προβάδισμα έχει η ΑΕΚ απέναντι στην αξιόλογη και αξιόμαχη Νέα Σαλαμίνα που έχει το πλεονέκτημα της έδρας. Η ομάδα της Λάρνακας κέρδισε εντός και εκτός στο πρωτάθλημα με 1-0 και 2-0.