Φιλί… ζωής από Γουίλσον στο ΑΠΟΕΛ και πρώτη ήττα για την Πάφο

Το πρώτο τέρμα του Γουίλσον Εντουάρντο με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ ήταν καθοριστικό. Ο Αγκολέζος με καρφωτή κεφαλιά στο 81′ χάρισε τη νίκη στους γαλαζοκίτρινους με 1-0 και τους επανέφερε στα θετικά αποτελέσματα μετά από την πρεμιέρα κόντρα στην ΑΕΖ.

Ο Κβιλιτάια αποκλείστηκε από την εντεκάδα και την αποστολή λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα λόγω προβλήματος στην προθέρμανση και ο Μπρούνο αποχώρησε με τραυματισμό στον προσαγωγό κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Σοβαρά διαιτητικά λάθη σε έναν πολύ εύκολο αγώνα με ελάχιστες φάσεις!

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Συντηρητικά και χωρίς διάθεση για το παραμικρό ρίσκο ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δυο ομάδες. Αμφότερες συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και ως εκ τούτου δεν καταγράφηκε ούτε μια καλή ευκαιρία στις εστίες.

Η πρώτη τελική ήρθε στο 30′ από το πόδι του Τσεπάκ, όμως, το μακρινό σουτ που επιχείρησε, κατέληξε στην κερκίδα.

Στο 32′ ο Μπρούνο Φελίπε αποχώρησε με πρόβλημα στους προσαγωγούς και παραχώρησε τη θέση του στο Βαλακάρι.

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Σαρφό δοκίμασε δυο φορές το πόδι του, με την μπάλα να καταλήγει έξω.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο ημίχρονο. Οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν και να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στους τερματοφύλακες, με την Πάφο να καταγράφει την πρώτη της τελική στο παιχνίδι στο 58′, όταν ο Κβίντα έκανε την κεφαλιά από καλό σημείο, αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 65′ ο Ζάιρο ανατράπηκε από τον Σούσιτς και ο διαιτητής έδωσε αμέσως πέναλτι, όμως, μετά την επαναξιολόγηση της φάσης, φάνηκε πως ο Βραζιλιάνος ήταν ελαφρώς πιο μπροστά από τον αντίπαλο του και ως εκ τούτου δόθηκε οφσάιντ.

Στο 81′ διαδραματίστηκε η φάση που άλλαξε την ιστορία του αγώνα. Ο Ντογκαλά με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Γουίλσον, ο οποίος με κοντινή καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Πατά το γεγονός ότι τρία λεπτά μετά ο σκόρερ αποχώρησε τραυματίας και ο Καρσέδο έριξε όλα τα υπάρχοντα όπλα στο παιχνίδι, το σκορ δεν άλλαξε και το ΑΠΟΕΛ πήρε μια σπουδαία από κάθε άποψη νίκη.

Οι συνθέσεις

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Κβιλιτάια, Τσεπάκ (55′ Ζέφτε), Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (70′ Γουίλσον / 84′ Εφραίμ), Σαρφό (70′ Βιγιαφάνιες), Κοσταντίνοφ (70′ Πέτροβιτς), Ντογκαλά.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Πέτροβιτς, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Γουίλσον, Βιγιαφάνιες, Σατσιάς, Καττιρτζης, Γαβριήλ, Φετφαντζίδης, Βρόντης.

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο (32′ Βαλακάρι), Ζάιρο, Μποτσκάι, Ικόκο, Τάνκοβιτς (72′ Αμπντουσαλαμοφ), Ναμ (86 Νταβό), Ντράγκομιρ, Πελάτζιο (72′ Πέπε).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Νταβό, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλαμοφ, Βαλακάρι, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες, Πέπε.

Κίτρινες: Κοσταντίνοφ, Κρέσπο, Ζέφτε, Μπέλετς / Μπρούνο, Μπότσκαϊ, Ικόκο

Κόκκινη: Γαβριήλ (δεύτερη κίτρινη)