«Τρικυμία» στην Κωνσταντινούπολη ο Παναθηναϊκός, παραδόθηκε άνευ όρων στη Φενέρμπαχτσε

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα με τη Φενέρ, βρέθηκε πίσω μέχρι και με 25 πόντους διαφορά και τελικά γνώρισε μία πολύ εύκολη ήττα (83-69) για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Παραδόθηκε στις ορέξεις της Φενέρ ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν σε σχεδόν κανένα σημείο του αγώνα να δείξουν θετικό πρόσωπο και ηττήθηκαν εύκολα με σκορ 83-69, πέφτοντας στο 1-2 στην Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να ανεβαίνει στο 2-1.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από την αρχή ανήμπορος να ακολουθήσει τη Φενέρ, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να τρέξουν και να ανανεώσουν επιθέσεις. Από νωρίς, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (27-19), ενώ οι Τούρκοι έφτασαν μέχρι και στο +25 (72-47). Ο ρυθμός έπεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, γι’ αυτό και το προβάδισμα της Φενέρ μειώθηκε σε πιο χαμηλά επίπεδα.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 15 πόντους και 3/4 τρίποντα. Εξαιρετικός και ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 14 πόντους έβαλε ο Τζόναθαν Μότλεϊ. Από τον Παναθηναϊκό, διεσώθη με 19 πόντους ο Ματίας Λεσόρ, ενώ καλή δεύτερη περίοδο έκανε ο Κάιλ Γκάι, που έβαλε 13 πόντους σε αυτό το διάστημα, μοναδικό θετικό των «πράσινων».

Το ματς
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα, με Μότλεϊ και Σλούκα να διαμορφώνουν το 4-4, πριν ο Λεσόρ σκοράρει για το 4-6 και ο Μότλεϊ ισοφαρίσει με κάρφωμα σε 6-6. Μετά από συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού, ο Πιέρ με δικό του κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 8-6, ενώ ο Γκούντουριτς σκόραρε για τρεις γράφοντας το 11-6. Η έλλειψη συγκέντρωσης των «πράσινων» συνεχιζόταν, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί το 17-8 από τρίποντα Καλάθη και Γκούντουριτς, πριν ο Χέιζ-Ντέιβις γράψει το 19-8. Ο Μότλεϊ ξαναπήρε τη σκυτάλη, με συνεχόμενους πόντους για το 23-8. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με λέι απ του Καλάθη για το τριπλ σκορ 27-9.

Ο Γκάι με το «καλημέρα» της δεύτερης περιόδου μείωσε σε 27-12, με τον Μπιμπέροβιτς να απαντάει για το 30-12. Ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού μπήκε… καυτός και έβαλε άλλους 7 πόντους, μειώνοντας σε 33-19 μετά το τρίποντο του Παπαγιάννη. Ο Γκραντ με δύσκολο καλάθι έριξε τη διαφορά στους 12 (33-21), όμως ο Γουίλμπεκιν έβαλε μεγάλο σουτ για το 36-21. Ο Γκάι ήταν ασταμάτητος κι έβαλε νέο τρίποντο, μειώνοντας σε 36-26. Ο Παπαγιάννης έδωσε ανάσα στη Φενέρ με τρίποντο για το 39-26, ενώ ο Αντετοκούνμπο έκανε αχρείαστο αντιαθλητικό και το σκορ πήγε στο 40-26. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 43-28.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Χέιζ-Ντέιβις σκόραρε για τρεις, γράφοντας το 46-30, ενώ ο Μότλεϊ με βολές διαμόρφωσε το +18 (48-30). Ο Αντετοκούνμπο κάρφωσε εντυπωσιακά, όμως ο Γκούντουριτς απάντησε (50-32) και ο Μότλεϊ διαμόρφωσε το πρώτο +20 της αναμέτρησης (52-32). Η διαφορά συνέχισε να ξεφεύγει, με τον Μότλεϊ να κάνει ματσάρα και να γράφει το 58-34. Μαντζούκας και Γκραντ προσπάθησαν να μειώσουν στο 60-40, όμως ο Καλάθης απάντησε με τρίποντο για το 63-40. Ο Βιλντόσα με τρίποντο έριξε τη διαφορά στο 63-45, όμως η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 67-45.

Ο Παπαγιάννης έβαλε τρίτο τρίποντο στις αρχές της τέταρτης περιόδου, γράφοντας το 72-47 και καθιστώντας διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα, καθώς η διαφορά είχε ξεφύγει.

Ο Μαντζούκας μείωσε σε 72-52 με τρίποντο, ενώ ο Βιλντόσα έγραψε το 72-54. Ο Λεσόρ έφερε τον Παναθηναϊκό ακόμα πιο κοντά με δύσκολο λέι απ για το 72-58. Ο Μαντάρ έβαλε συνεχόμενους πόντους για το 76-60 και καθάρισε το ματς, με τη Φενέρ να παίρνει εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69