Νίκη αφιερωμένη στον Ντίαζ

Η Λίβερπουλ, που συγκλονίζεται από την απαγωγή των γονιών του Λουίς Ντίαζ, βρήκε τη δύναμη και νίκησε εύκολα με 3-0 στο «Ανφιλντ» τη Νότιγχαμ για να παραμείνει κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Ζότα (31′), Νούνιες (35′) και Σαλάχ (77′), με τους «κόκκινους» να αφιερώνουν τα γκολ και τη νίκη στον Κολομβιανό συμπαίκτη τους.

Στο μεταξύ η Μπράιτον, αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, υποδέχθηκε τη Φούλαμ και προηγήθηκε με τον Φέργκιουσον (26′), αλλά η ομάδα του Λονδίνου βρήκε την ισοφάριση με τον Παλίνια στο 61ο λεπτό.

Ο Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι χρησιμοποίησε τους εξής παίκτες: Στιλ, Γουέμπστερ, Ντανκ, Ιγκόρ, Αντίγκρα (71′ Φέλτμαν), Γκρος, Νταχούντ (71′ Γκίλμουρ), Μιτόμα, Μπαλεμπά (71′ Μπουανανότε), Λαλάνα (58′ Φάτι), Φέργκιουσον (79′ Πέδρο).

Νωρίτερα, οδυνηρη ήττα γνώρισε στο Λονδίνο η Γουέστ Χαμ από την Εβερτον με 1-0, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Premier League. Τα «σφυριά», αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, βρέθηκαν σε κακή ημέρα και η Εβερτον πήρε τη σπουδαία νίκη με το γκολ του Κάλβερτ-Λιούιν στο 51ο λεπτό.

Ο Ντέιβιντ Μόιες χρησιμοποίησε τους εξής παίκτες: Αρεολά, Τσουφάλ, Ζουμά, Αγκέρ, Κρέσγουελ, Αλβαρεζ, Γουόρντ-Πράουζ (73′ Σούτσεκ), Μπόουεν, Πακετά, Κούντους, Αντόνιο (57′ Μπενραχμά).

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα, οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Κρίσταλ Πάλας-Τότεναμ 1-2

(90΄+4 Αγιού – 53΄ αυτ. Γουόρντ, 66΄ Σον)

Τσέλσι-Μπρέντφορντ 0-2