(ΜΟΝΑΔΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ) Σπαταλά τα πρώτα 45’ και τρέχει… Η Ανόρθωση των δύο άκρων και των δύο ημιχρόνων

Μετά από τέσσερεις αγωνιστικές του φετινού πρωταθλήματος, είναι ευκαιρία για να δούμε τα πρώτα μας συμπεράσματα για τα όσα έχουν συμβεί μέχρι τώρα.

Με την ευκαιρία της διακοπής του πρωταθλήματος λόγω Εθνικών, είναι ευκαιρία να σας παρουσιάσουμε κάποια πρώτα στοιχεία από τη στατιστική απεικόνιση του πρωταθλήματος.

Σήμερα θα σας παρουσιάσουμε το πόσο επικίνδυνες είναι οι 14 ομάδες ανά ημίχρονο, πότε δηλαδή έχουν τα καλά αλλά και τα κακά τους ημίχρονα, όπως και πιο αναλυτικά ανά 15λεπτο αγωνιστικού χρόνου.

Του ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Βλέποντας τα μοναδικά στοιχεία που έχει το SHOOTANDGOAL στην κατοχή του, ένα πρώτο συμπέρασμα που βγάζουμε είναι ότι η Ανόρθωση είναι η ομάδα των δύο άκρων.

Και χωρίς να δούμε τα προηγμένα στοιχεία και βλέποντας απλά τα παιγνίδια μέχρι τώρα, είναι ένα γεγονός ότι η ομάδα της Αμμοχώστου σχεδόν… σπαταλά τα πρώτα της ημίχρονο καθώς παρουσιάζει μία ομάδα που αδυνατεί να δημιουργήσει αρκετές φάσεις και να βάλει πίεση στον αντίπαλο. Ενδεικτικό είναι ότι σε τέσσερεις αγώνες, έχει πετύχει μόλις ένα τέρμα στα πρώτα ημίχρονο των αγώνων της.

Και αυτό φαίνεται από τα Expected Goals (xG) της Ανόρθωσης, καθώς παρουσιάζει το μικρότερο αριθμό από όλες σε ότι αφορά τα πρώτα ημίχρονο, αλλά την ίδια ώρα, παρουσιάζει το μεγαλύτερο xG από τις 14 ομάδες του πρωταθλήματος για τα δεύτερα ημίχρονα!

Η Ανόρθωση των δύο άκρων

Συγκεκριμένα, το xG της Ανόρθωσης για τα πρώτα ημίχρονα είναι μόλις 0.97, αριθμός μικρότερος όπως είπαμε σε όλο το πρωτάθλημα, και στα δεύτερα ημίχρονα είναι 5.57, αριθμός μεγαλύτερος σε όλο το πρωτάθλημα!

Η Ανόρθωση μάλιστα είναι η μόνη ομάδα στο πρωτάθλημα που στα β΄ ημίχρονα έχει πάνω από 5 xG συνολικά, ενώ ακολουθεί η ΑΕΛ με 4.22 xG. Από εκεί και πέρα, το τρίτο ψηλότερο xG στα δεύτερα ημίχρονα έχει η ΑΕΚ με 3.64.

Βλέπουμε δηλαδή την Ανόρθωση να δημιουργεί ποιοτικές ευκαιρίες πολύ περισσότερο από όλες τις ομάδες στα δεύτερα 45λεπτα, και ένας από τους λόγους που οφείλεται αυτό είναι το γεγονός ότι σπαταλά τα πρώτα της ημίχρονα όπως προαναφέραμε.

Για παράδειγμα, με τον Ολυμπιακό μπήκε στην επανάληψη με το 1-0 εις βάρος της με αποτέλεσμα να τρέχει για να γυρίσει το παιγνίδι. Με το ΑΠΟΕΛ πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 1-0 και πάλι έτρεχε, ενώ με τον Ακρίτα δέχθηκε τέρμα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, και πάλι… έτρεχε.

Μόνο με την Καρμιώτισσα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ, με 1-0, αλλά και πάλι η εμφάνισή της στο πρώτο ημίχρονο ήταν μετριότατη ενώ τις καλές της ευκαιρίες είχε ξανά στην επανάληψη.

Συνολικά xG

Σε ότι αφορά τα συνολικά xG μέχρι τώρα, πρώτη είναι η Πάφος η οποία έχει πετύχει 10 τέρματα ενώ το συνολικό της xG είναι 8.38. Βλέπουμε δηλαδή ότι είναι πιο αποτελεσματική από την ποιότητα των ευκαιριών που βρίσκει.

Και πάμε στο αντίθετο άκρο, εκεί που είναι η ΑΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού έχει πετύχει μόλις δύο τέρματα ενώ το συνολικό της xG είναι 7.46, επίδοση δεύτερη πιο ψηλή στο πρωτάθλημα! Μάλιστα η ΑΕΛ έχει χάσει και δύο πέναλτι μέχρι τώρα, αριθμός που μεγαλώνει και το συνολικό της xG αλλά την ίδια ώρα, και τη μεγάλη απόσταση που έχει σε σχέση με τα τέρματα που έχει πετύχει μέχρι τώρα καθώς το πέναλτι από μόνο του είναι 0.75 xG το καθένα.

Τρίτη σε συνολικό xG είναι η Ανόρθωση με 6.54, ακολουθεί η Ομόνοια με 5.95 ενώ την πεντάδα κλείνει η ΑΕΚ με 5.7.